Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw

Jarosław Gowin - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Jarosław Gowin PAP Baza Zdjęć Archiwum
Podziel się
Qaqwqwrqw

Polski polityk, poseł, publicysta, były minister sprawiedliwości, przewodniczący klubu parlamentarnego Zjednoczona Prawica oraz prezes ugrupowania Polska Razem. Od roku 2015 minister nauki i szkolnictwa wyższego ur. 4 grudnia 1961 roku w Krakowie.

Jarosław Gowin – wykształcenie i początki kariery politycznej

Jarosław Gowin studiował historię filozofii. Jako student należał do "Solidarności", a także udzielał się w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Politycznie związany na początku z Forum Prawicy Demokratycznej oraz z Unią Demokratyczną i Unią Wolności. Nie był jednak członkiem żadnego z tych ugrupowań.

Działalność polityczna Jarosława Gowina w III RP

W roku 2005 został wybrany senatorem z list Platformy Obywatelskiej, a dwa lata później, z ramienia tej samej partii, głosami wyborców zdobył mandat poselski. W roku 2011 ponownie udało mu się zasiąść w ławach sejmowych. Jarosław Gowin sprawował od listopada 2011 do maja 2013 roku funkcję ministra sprawiedliwości. Po odejściu z Platformy Obywatelskiej zaangażował się w różne projekty polityczne. Do życia powołał m.in. swoją partię - Polskę Razem. Bezskutecznie kandydował do Europarlamentu w roku 2014. Obecnie jest prezesem klubu parlamentarnego Zjednoczona Prawica. W wyborach do Sejmu 2015 z powodzeniem kandydował do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości. Premier Beata Szydło mianowała go ministrem nauki i szkolnictwa wyższego, a także jednym z Wiceprezesów Rady Ministrów.

Data urodzenia

04.12.1961

Miejsce urodzenia

Kraków

Organizacje

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2015-2018, od 2018, minister)

Partie
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw