Trwa ładowanie...
d9tba96

Jarosław Gowin

Najnowsze informacje
2.5
(100 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Kraków

Organizacje:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2015-2018, od 2018, minister)

Partie:
d9tba96
PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum, fot: PAP

Polski polityk, poseł, publicysta, były minister sprawiedliwości, przewodniczący klubu parlamentarnego Zjednoczona Prawica oraz prezes ugrupowania Polska Razem. Od roku 2015 minister nauki i szkolnictwa wyższego ur. 4 grudnia 1961 roku w Krakowie.

Jarosław Gowin – wykształcenie i początki kariery politycznej

Jarosław Gowin studiował historię filozofii. Jako student należał do "Solidarności", a także udzielał się w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Politycznie związany na początku z Forum Prawicy Demokratycznej oraz z Unią Demokratyczną i Unią Wolności. Nie był jednak członkiem żadnego z tych ugrupowań.

Działalność polityczna Jarosława Gowina w III RP

W roku 2005 został wybrany senatorem z list Platformy Obywatelskiej, a dwa lata później, z ramienia tej samej partii, głosami wyborców zdobył mandat poselski. W roku 2011 ponownie udało mu się zasiąść w ławach sejmowych. Jarosław Gowin sprawował od listopada 2011 do maja 2013 roku funkcję ministra sprawiedliwości. Po odejściu z Platformy Obywatelskiej zaangażował się w różne projekty polityczne. Do życia powołał m.in. swoją partię - Polskę Razem. Bezskutecznie kandydował do Europarlamentu w roku 2014. Obecnie jest prezesem klubu parlamentarnego Zjednoczona Prawica. W wyborach do Sejmu 2015 z powodzeniem kandydował do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości. Premier Beata Szydło mianowała go ministrem nauki i szkolnictwa wyższego, a także jednym z Wiceprezesów Rady Ministrów.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9tba96
d9tba96
d9tba96
Więcej tematów
d9tba96