Jarosław Gowin tworzy nowe koło parlamentarne. To efekt "zakończenia projektu Zjednoczonej Prawicy".
Jarosław Gowin poinformował o utworzeniu koła parlamentarnego "Porozumienie". Jak zaznaczył, decyzja ma związek z "zakończeniem projektu Zjednoczonej Prawicy".
12.08.2021 10:29
- Zachowujemy wierność wartościom zjednoczonej prawicy i wyborcom. Jednak od początku kadencji pojawiały się sytuacje, w których PiS próbował przeforsować decyzje szkodliwe dla Polaków - przekazał podczas konferencji prasowej w sejmie, lider Porozumienia wyjaśniając powody zawiązania nowej inicjatywy i wyjścia z koła parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.
Jako przykłady działań Jarosław Gowin wskazał wybory kopertowe, próbę zawetowania budżetu unijnego, próbę wprowadzenia podatku medialnego oraz ostatnie głosowanie nad Lex TVN. Jak zapewnił, Porozumienie tym planom było przeciwne.
Na pytanie dlaczego Porozumienie wcześniej nie opuściło koalicji, Gowin odpowiedział, że wraz z odejściem, klub parlamentarny PiS tracił większość parlamentarną, co nie było dobre dla kraju.
- Wszystkie propozycje Porozumienia w bieżących sprawach zostały odrzucone przez PiS. Liderzy Prawa i Sprawiedliwości są odpowiedzialni, za rozpad Zjednoczonej Prawicy - powiedział Jarosław Gowin.
"Lex TVN to ustawa antypolska"
Lider porozumienia podczas konferencji odniósł się do wczorajszego głosowania nad ustawą Lex TVN.
- Projekt jest sprzeczny z zasadami wolności słowa - mówił Jarosław Gowin. Dodał przy tym, że jest on również szkodliwy dla kraju z punktu gospodarczego, bo psuje klimat inwestycyjny wokół Polski oraz doprowadza do konfliktu ze Stanami Zjednoczonymi.
- To ustawa antypolska i antynarodowa - wyjaśnił ekswicepremier. - Tu chodzi precyzyjnie o uderzenie w jedną stację telewizyjną. Na takie działanie nie będzie nigdy zgody ani mojej, ani Porozumienia.
Zapytany, jak odnosi się do głosowania za wprowadzeniem ustawy, przez niektórych członków swojego ugrupowania powiedział:
- Ci, którzy głosowali za Lex TVN, już złożyli rezygnacje, gdyby tego nie zrobili dzisiaj, zostaliby usunięci z partii.
Kto zamiast Marszałek Witek?
- Pani Marszałek Witek w sposób bardzo jaskrawy naruszyła wczoraj standy parlamentarne. Już nieuprawniona reasumpcja jest podstawą do uchylenia ustawy zwanej Lex TVN. Osobiście uważam, że wczorajsze zachowanie pani Witek, dyskwalifikuje ją jako marszałka sejmu - powiedział lider Porozumienia komentując wczorajsze wydarzenia w sejmie. Zaznaczył przy tym, że Porozumienie nie ustalało na kogo będzie głosować w przypadku odwołania Elżbiety Witek.