Trwa ładowanie...
d2mq6xv

Michał Wypij

Najnowsze informacje
3.1
(9 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Wrocław

Partie:

Polska Razem Zjednoczona Prawica (2013-obecnie, członek )

d2mq6xv
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Michał Wypij to politolog, historyk i polityk samorządowy, związany z polską prawicą.

Michał Wypij – życiorys

Michał Piotr Wypij urodził się 13 grudnia 1985 roku. Pochodzi z Wrocławia, w czasach szkolnych związany z Teatrem Masek w Toruniu. Jest absolwentem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na Wydziale Nauk Społecznych (kierunek politologia), a także na Wydziale Humanistycznym (kierunki: stosunki międzynarodowe oraz historia).

Do zainteresowań Michała Wypija należy między innymi muzyka. Do 2014 roku był liderem zespołu rockowego Monolit, który działał na olsztyńskiej scenie muzycznej przez niemal dekadę. Poza tym gra w bluesowym międzynarodowym zespole Binge. Zasiada w jury przeglądu zespołów rockowych „Error”, który rokrocznie odbywa się w Barczewie.

Swoje doświadczenie w pracy społecznej i politycznej Michał Wypij zdobywał podczas XX, XXIII i XXIV edycji zorganizowanej z inicjatywy Zbigniewa Pełczyńskiego Szkoły dla Młodych Liderów Społecznych i Politycznych. W 2015 roku zasiadł w Radzie Programowej regionalnego oddziału TVP 3 Olsztyn.

Michał Wypij – inicjatywy społeczne

Michał Wypij udziela się także społecznie. Jest autorem pomysłu zorganizowania zbiórki książek, wysyłanych następnie Polonii zamieszkującej kresy wschodnie w ramach akcji „Książka dla Kresowiaka”. Inicjatywa Michała Wypija została nagrodzona w olsztyńskim konkursie na „Najlepszą Inicjatywę Organizacji Pozarządowych” w 2012 roku. Ponadto od 2012 do 2014 roku działała organizująca happeningi grupa No Beton, której współzałożycielem i pomysłodawcą był Michał Wypij.

W 2012 roku rozpoczął cykliczne prowadzenie autorskich spotkań z zakresu polityki, literatury oraz historii. Michał Wypij jest także autorem wydawnictwa „Kosmonauci 2014” o pierwszych lekarzach wykształconych na nowo otwartym Wydziale Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Michał Wypij – kariera polityczna

Michał Wypij związany jest z polityką od 2011 roku. Z list ugrupowania Polska Jest Najważniejsza startował bez powodzenia w wyborach parlamentarnych w 2011 roku. W 2013 roku samoistnie został członkiem Polski Razem Jarosława Gowina po przekształceniu w nią dotychczasowego PJN. W partii został najpierw koordynatorem regionalnym, a następnie szefem Zarządu Regionalnego Warmińsko-Mazurskiego Polski Razem.

Od 2015 roku Michał Wypij pełni funkcję doradcy w gabinecie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod kierownictwem wicepremiera Jarosława Gowina.

W wyborach samorządowych 2014 Michał Wypij bez powodzenia startował z poparciem Prawa i Sprawiedliwości do rady miejskiej Olsztyna. W kwietniu 2018 roku prezes PiS, Jarosław Kaczyński, przedstawił Michała Wypija jako oficjalnego kandydata komitetu partii na prezydenta Olsztyna w wyborach samorządowych 2018.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mq6xv
d2mq6xv
d2mq6xv
Więcej tematów
d2mq6xv