Przesłuchanie Witek. Ma stawić się przed komisją
Komisja śledcza ds. "wyborów kopertowych" wezwie na następne posiedzenie byłą marszałek Sejmu Elżbietę Witek i byłego wiceprzewodniczącego klubu PiS Michała Wypija. Jest już wstępna data przesłuchania.
W środę po godz. 10 wznowiła prace sejmowa komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych z 2020 roku - tzw. wyborów kopertowych. Komisja kontynuuje przesłuchanie byłego wicepremiera w rządzie PiS Jarosława Gowina.
Na początku posiedzenia przewodniczący komisji Dariusz Joński poinformował, że jeszcze w środę chce zorganizować spotkanie prezydium komisji, by ustalić termin posiedzenia w przyszłym tygodniu.
- Będę proponował, aby w przyszłym tygodniu posiedzenie komisji odbyło się w piątek (19 listopada - przyp. red.), ponieważ jest to dzień wolny od posiedzenia Sejmu - powiedział Joński.
Przewodniczący komisji przekazał również, że na przyszłym posiedzeniu zaplanowane są przesłuchania byłego wiceprzewodniczącego klubu PiS Michała Wypija i byłej marszałek Sejmu Elżbiety Witek.
Kamiński stanie przed komisją śledczą? "Może zostać doprowadzony"
Co Gowin zeznał przed komisją śledczą?
We wtorek były wicepremier w rządzie PiS Jarosław Gowin mówił m.in., że temat wprowadzenia stanu wyjątkowego, pozwalającego na przesunięcie terminu wyborów, często przewijał się w jego rozmowach z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.
Jarosław Gowin mówił też, że pomysł wykorzystania wojska do ochrony urn wyborczych był bardzo poważnie rozważany, a decyzja o tym, że to Poczta Polska, a nie PKW ma przeprowadzać wybory, wynikała z tego, że komisja w oczywisty sposób nie zdążyłaby przygotować wyborów według standardów, które obowiązują w ustawie.
Kto jeszcze zostanie przesłuchany?
Zadaniem komisji śledczej ds. "wyborów kopertowych" ma być przede wszystkim zbadanie i ocena legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego.
W grudniu 2023 roku sejmowa komisja śledcza zdecydowała, że wezwie łącznie 26 świadków. Wezwani do złożenia wyjaśnień przed komisją zostaną, oprócz Jarosława Gowina, Michała Wypija i Elżbiety Witek, m.in. były premier Mateusz Morawiecki, były szef MAP Jacek Sasin, były szef MSWiA Mariusz Kamiński, były szef KPRM Michał Dworczyk, dyrektor departamentu prawnego w KPRM Magdalena Przybysz, prezes Prokuratorii Generalnej Mariusz Haładyj i ówczesny wiceminister aktywów państwowych Tomasz Szczygielniak.
Czytaj również: Komorowski w ostrych słowach. Mówi, co powinien zrobić Duda
Źródło: PAP/WP Wiadomości