Trwa ładowanie...
d3rq17y

Jadwiga Emilewicz

Najnowsze informacje
2.0
(27 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Kraków

Organizacje:

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (2015-2018, podsekretarz stanu)

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (od 2018 r. , minister przedsiębiorczości i technologii)

Partie:
d3rq17y
East News
Źródło: East News

Jadwiga Emilewicz jest polską politolog, a także politykiem prawicy.

Jadwiga Emilewicz – wykształcenie

Jadwiga Katarzyna Emilewicz urodziła się 27 sierpnia 1974 roku w Krakowie. W 1993 roku ukończyła krakowskie II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego, zdając egzamin dojrzałości z wyróżnieniem. Jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie podjęła również studia doktoranckie. Uzyskała stypendium Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Jadwiga Emilewicz – działalność naukowa

Jadwiga Emilewicz pracowała na stanowisku wykładowcy w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie. Sprawowała również funkcję dyrektora Muzeum PRL-u w Nowej Hucie, a także dyrektora zarządzającego KN Studio. Jadwiga Emilewicz jest jednym z założycieli i redaktorów kwartalnika "Pressje".

Była członkinią Oxford University European Affairs Society oraz koordynatorem Instytutu Teorii Polityki. Związana jest również z Klubem Jagiellońskim. W latach 2007-2008 był jego prezesem, a obecnie członkiem honorowym.

Jadwiga Emilewicz jest autorką wielu publikacji naukowych. Wraz z Arturem Wołkiem napisała między innymi książkę "Reformatorzy i politycy. Gra o reformę ustrojową w 1998 roku widziana oczami jej aktorów". Prace naukowe Jadwigi Emilewicz nawiązują do tematu socjologii władzy, historii zmian ustrojowych w Polsce i funkcjonowania władzy samorządowej.

Jadwiga Emilewicz – kariera polityczna

Od 1998 do 2000 roku Jadwiga Emilewicz pełniła funkcję radcy premiera Jerzego Buzka w Departamencie Spraw Zagranicznych. Do 2013 roku należała do Platformy Obywatelskiej, po czym związała się z Polską Razem Jarosława Gowina, a w 2014 roku objęła kierownictwo nad jej strukturami w Małopolsce, a rok później została mianowana wiceprezesem partii. Została również prezesem fundacji Lepsza Polska związanej z ugrupowaniem.

Jadwiga Emilewicz bez powodzenia wystartowała w 2014 roku w wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy Partii Razem. Była także kandydatką do sejmiku małopolskiego w wyborach samorządowych. Start z ramienia Prawa i Sprawiedliwości zapewnił jej zdobycie mandatu.

W listopadzie 2015 roku została mianowana podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju, a od 9 stycznia 2018 roku pełni funkcję ministra przedsiębiorczości i technologii w rządzie Mateusza Morawieckiego. Jest pierwszym szefem nowo powołanego resortu.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rq17y
d3rq17y
d3rq17y
Więcej tematów
d3rq17y