Trwa ładowanie...
d4hi3sa

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii to nowy resort utworzony wraz z rozpoczęciem urzędowania premiera Mateusza Morawieckiego. Pierwszym ministrem przedsiębiorczości i technologii została Jadwiga Emilewicz.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii – rozporządzenie utworzenia

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii to jeden z urzędów polskiej administracji rządowej. Resort został utworzony w efekcie rozporządzenia z 12 stycznia 2018 roku, przy czym funkcjonowanie rozpoczął z datą wsteczną, 9 stycznia 2018 roku, gdy został powołany właściwy mu minister. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii jest jednym z dwóch resortów powstałych zamiast dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju, które powołano w 2015 roku w ramach fuzji Ministerstwa Gospodarki oraz Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Siedzibą Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii jest budynek administracji rządowej przy placu Trzech Krzyży 3/5 w Warszawie. W gmachu urzędowali wcześniej pracownicy Ministerstwa Rozwoju.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii – zadania

Z dniem 9 stycznia 2018 roku kompetencje dawnego Ministerstwa Rozwoju, które dotyczyły mieszkalnictwa, budownictwa, planowania przestrzennego oraz rozwoju regionalnego, przejęło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Resortowi przedsiębiorczości i technologii powierzono zadania z zakresu prawa gospodarczego, bezpieczeństwa gospodarki, wsparcia przedsiębiorczości, a także polityki kosmicznej.

Ponadto Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zajmuje się zagadnieniem reindustrializacji jako zjawiska gwarantującego postęp gospodarczy oraz usprawnianiem pracy urzędów. Jednym z najważniejszych wyzwań stojących przez nowo utworzonym resortem jest jednak walka ze smogiem.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii – kierownictwo

Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii kieruje właściwy minister, który potwierdza swoim podpisem wszelkie postanowienia resortu, a także reprezentuje go podczas posiedzeń Rady Ministrów. Pomocnikami ministra są podsekretarze stanu, którym powierzane są dane działy prac ministerstwa. Nad sprawnością funkcjonowania resortu czuwa dyrektor generalny Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii – struktura

W ramach Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii funkcjonuje 19 departamentów. Ich działanie skupione jest przede wszystkim wokół gospodarki, na przykład Departament Budżetu Gospodarki, Departament Gospodarki Elektronicznej czy Departament Doskonalenia Regulacji Gospodarczych.

Poza tym w ramach resortu przedsiębiorczości i technologii zostały utworzone działy zajmujące się rozwojem właściwych ministerstwu dziedzin, między innymi Departament Innowacji, Departament Inwestycji i Rozwoju oraz Departament Strategii Rozwoju. Inne działy odpowiadają także za stosunki międzynarodowe. Spośród nich można wymienić Departament Spraw Europejskich czy Departament Współpracy Międzynarodowej.

d4hi3sa
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii
Główna siedziba

Warszawa

Rok założenia

2018

Ważniejsi członkowie

Jadwiga Emilewicz (od 2018 r. , minister przedsiębiorczości i technologii)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

Członkowie, liderzy, najnowsze informacje

d4hi3sa
d4hi3sa
d4hi3sa
Więcej tematów
d4hi3sa

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj