Trwa ładowanie...
drwg1io

Jan Krzysztof Ardanowski

Najnowsze informacje
3.3
(3 głosy)
Oceń:
drwg1io
ardanowski.info
Źródło: ardanowski.info

Jan Krzysztof Ardanowski z PiS jest posiadaczem medalu Zasłużony dla Rolnictwa, Złotego Krzyża Zasługi oraz Orderu Zasługi dla Rolnictwa Francuskiego. Odznaczenia otrzymał w latach 2001-2007. Stał na czele grupy posłów, którzy zostali skrytykowani za propozycję nowelizacji ustawy o ochronie przyrody z 2004 roku. Mocno zaangażował się w ustawę o modyfikacjach genetycznych żywych stworzeń. Przewodniczący Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej.

Jan Krzysztof Ardanowski – życiorys

Jan Krzysztof Ardanowski pochodzi z rodziny chłopskiej. Skończył klasę humanistyczną w szkole średniej (działalność w kontrolowanym przez SB ruchu niepodległościowym), a następnie Akademię Techniczno-Rolniczą w Bydgoszczy (rocznik 1985 – magister inżynier rolnictwa). W trakcie studiów na Wydziale Rolniczym należał do Niezależnego Zrzeszenia Studentów, gdzie aktywnie uczestniczył w strajkach studenckich oraz wydawał opozycyjną gazetkę i kolportował antykomunistyczne znaczki. Jan Krzysztof Ardanowski był zatrzymany z późniejszym nadzorem Milicji Obywatelskiej, a następnie przesłuchiwany, pozostając rozpracowywanym przez jeden z bydgoskich wydziałów MO.

Był uczestnikiem Duszpasterstwa Rolników. Po ukończeniu studiów Jan Krzysztof Ardanowski prowadził gospodarstwo rolne pod Toruniem. Jest człowiekiem głęboko wierzącym, ma żonę, pięcioro dzieci, a w wolnym czasie bada historię Żydów. Jan Krzysztof Ardanowski jest również autorem książki wydanej z Pawłem Sztamą (2014), prezentującej efekt prac badawczych.

Jan Krzysztof Ardanowski – przynależność partyjna i stanowiska

Jan Krzysztof Ardanowski należał do PSL-Porozumienie Ludowe od roku 1993. Ponadto działał w Izbie Rolniczej, zasiadał na stanowisku wiceprzewodniczącego Krajowej Rady Doradztwa Rolniczego, a od 1998 roku figurował na liście Akcji Wyborczej Solidarność jako radny wojewódzki i zasiadał w sejmiku I kadencji.

Od 2001 roku Jan Krzysztof Ardanowski należy do PiS, gdzie robi największą karierę. W 2 lata później został prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych w Warszawie, w 2005 roku podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, kolejno doradcą prezydenta RP, śp. Lecha Kaczyńskiego, rzecz jasna do spraw rolnictwa oraz wsi. Jan Krzysztof Ardanowski powrócił także do sejmiku kujawsko-pomorskiego, zdobył również mandat poselski na Sejmie VI i VII kadencji.

Jan Krzysztof Ardanowski – minister rolnictwa i rozwoju wsi

Drogą nieoficjalną wiadomo, że poprzedni minister rolnictwa i rozwoju wsi, Krzysztof Jurgiela, podał się do dymisji, gdyż nie radził sobie na stanowisku (chociażby epizod z afrykańskim pomorem świń – ASF). Oficjalnie ”powody osobiste” sprawiły, że premier Mateusz Morawiecki złożył propozycję posłowi PiS, Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu. Dzień później prezydent RP, Andrzej Duda, mianował go na nowe stanowisko. Od tej pory Jan Krzysztof Ardanowski zajmuje się chociażby sporną kwestią budowy płotu ochronnego przed chorobą ASF (rezygnacja z planów tego rodzaju zabezpieczenia przed dzikami od wschodu) czy problematyką hodowli zwierząt futerkowych w Polsce.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drwg1io
drwg1io
drwg1io
Więcej tematów
drwg1io