Jest decyzja Sejmu ws. immunitetu Ardanowskiego

Sejm uchylił immunitet posłowi Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu (Wolni Republikanie). Prokuratura podejrzewa, że Ardanowski, gdy był ministrem rolnictwa w rządzie PiS w latach 2018-2020, nie dopełnił obowiązków i przekroczył uprawnienia w celu uzyskania korzyści majątkowej.

Jest decyzja Sejmu ws. immunitetu Ardanowskiego
Jest decyzja Sejmu ws. immunitetu Ardanowskiego
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka
Violetta Baran

O zgodę na pociągnięcie Ardanowskiego do odpowiedzialności karnej wnioskowała prokuratura. Posłowie głosowali nad dwoma punktami zawartymi we wniosku, w obu przypadkach uchwała została podjęta. Głosowało 433 posłów. W pierwszym przypadku za było 238 posłów, 195 było przeciw. Podczas drugiego głosowania za było 236 posłów, a 197 przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Szokujące słowa Trumpa. "Niespecjalnie różnią się od czasu kampanii"

Według prokuratury Ardanowski w ramach nadzoru nad Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa (KOWR) nie dopełnił obowiązków poprzez polecenie - w przypadku spółki E.S.A. - oraz wyrażenie zgody - w przypadku spółdzielni S.M.B - na udzielenie przez KOWR gwarancji bankowych dla obu tych podmiotów.

Ardanowski: zarzuty nie utrzymają się w sądzie

Według prokuratury spółka i spółdzielnia nie spłaciły kredytów finansowych finalnie przyznanych w oparciu o udzielone im gwarancje bankowe. To z kolei spowodowało, że gwarancja została uruchomiona, w rezultacie doszło do spowodowania szkody w imieniu Skarbu Państwa. W przypadku E.S.A. szkoda ta wynosiła 100 mln zł, a w przypadku spółdzielni S.M.B. - 20 mln zł.

Na początku lutego sejmowa komisja regulaminowa zarekomendowała Sejmowi uchylenie immunitetu Ardanowskiemu. Ardanowski określił wówczas zarzuty jako "absurdalne" i "krzywdzące", twierdząc, że nie utrzymają się w sądzie. Podkreślił, że nie poniósł żadnych strat w wyniku jego działań.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (53)