Trwa ładowanie...

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz rezygnuje z ubiegania się o stanowisko RPO

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz ogłosiła we wtorek, że rezygnuje z ponownego ubiegania się o urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. - Nie chcę brać udziału w teatrze, jaki robi się z wyboru jednego z najważniejszych urzędników w państwie - ogłosiła w internetowym nagraniu.

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz w Sejmie (zdj. arch.)Zuzanna Rudzińska-Bluszcz w Sejmie (zdj. arch.)Źródło: East News, fot: Jacek Dominski, REPORTER
d42hy68
d42hy68

Kadencja Rzecznika Praw Obywatelskiego Adama Bodnara skończyła się we wrześniu 2020 roku, jednak od tego czasu parlament nie zdołał wybrać jego następcy. Procedura wymaga od legislatorów większościowego zatwierdzenia kandydatury przez obie izby parlamentu. Jednak zarówno Sejm, jak i Senat nie mogą dojść do porozumienia.

- Muszę powiedzieć, że jestem głęboko poruszona stosunkiem rządzących do instytucji, do instytucji RPO, w którą wierzę i której poświęciłam ostatnie 5 lat swojego życia. Skala lekceważenia, demonstracyjnej pogardy dla tego urzędu ze strony większości parlamentarnej pokazuje, że chodzi nie o wybór człowieka, który pomoże nam, obywatelom, w sporach z państwem, ale o kogoś, kto przyklepie każdą decyzję władzy, jak to jest z TK - mówi w internetowym nagraniu Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

- Nie będę kandydować w kolejnej rundzie. Nie chcę brać udziału w teatrze, jaki robi się z wyboru jednego z najważniejszych urzędników w państwie. Pragnę zapewnić, że gdyby w przyszłości zmieniła się koncepcja wyboru osoby na to stanowisko swoich partyjnych kolegów, wybór oparty na merytoryce i doświadczeniu, będę czekać i będą gotowa - dodaje mecenas.

Piotr Wawrzyk zostanie RPO? Gowin: jeżeli przepadnie, rozważymy Rokitę

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz rezygnuje. Piotr Wawrzyk przegrywa w Senacie

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz - dotychczasowa zastępczyni Adama Bodnara aż trzykrotnie walczyła o stanowisko RPO. Miała za sobą poparcie największych partii opozycyjnych (Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy), a także wielu organizacji pozarządowych. Jednak konsekwentnie była odrzucana przez Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka (większość ma PiS) oraz Sejm.

d42hy68

Prawo i Sprawiedliwość - dzięki większości w Sejmie - zatwierdziło swojego posła oraz wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Jego kandydatura została z kolei odrzucona przez opozycję, która w Senacie ma większość.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d42hy68
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42hy68
Więcej tematów