Lewica ma nowego kandydata na RPO. Kim jest Piotr Ikonowicz?
Na piątkowej konferencji prasowej Nowa Lewica ogłosiła, że ich kandydatem na urząd RPO będzie Piotr Ikonowicz. Arytmetyka sejmowa pozostaje dla niego nieubłagana, ale dla działacza społecznego, znajdującego się dziś na obrzeżach polityki, może być to szansa na ponowne zaistnienie w mediach.
Po trzech ostatnich patach w wyborze nowego Rzecznika Praw Obywatelskich przyszedł czas na czwartą próbę. Dotychczasową kandydatką Lewicy była Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, popierana przez największe partie opozycyjne. Zastępczyni Adama Bodnara zapowiedziała jednak, że nie zamierza po raz kolejny ubiegać się o ten urząd. - Nie chcę brać udziału w teatrze, jaki robi się z wyboru jednego z najważniejszych urzędników w państwie - komentowała pod koniec lutego.
W piątek podczas popołudniowej konferencji w Sali Kolumnowej przedstawiciele Lewicy potwierdzili, że ich kandydatem na funkcję RPO będzie Piotr Ikonowicz. Były poseł potwierdził ten fakt już kilka godzin wcześniej. - Na początku zostałem zgłoszony na to stanowisko przez wszystkie młodzieżówki lewicowe (...). Reakcja mediów chyba do końca przekonała klub Lewicy do wysunięcia mnie jako kandydata - komentował w Poranku Radia TOK FM.
Życiorys polityczny Piotra Ikonowicza
Piotr Ikonowicz przede wszystkim kojarzony jest jako aktywista społeczny. Urodził się 14 maja 1956 w Pruszkowie. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, na którym w 1980 roku uzyskał tytuł magistra administracji. Następnie pracował jako tłumacz i dziennikarz.
W swoim życiorysie ma bogatą przeszłość opozycyjną za czasów PRL. W 1980 roku wstąpił do Solidarności. W stanie wojennym został aresztowany i skazany na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu za kolportaż niezależnej prasy. Rok później, zatrzymany za organizację niezależnych pochodów 1 maja.
W okresie przemian transformacyjnych był jednym z założycieli odrodzonej Polskiej Partii Socjalistycznej, w której przez lata zasiadał w radzie naczelnej. W wyborach w 1993 został posłem SLD z okręgu lubelskiego, cztery lata później w stolicy wywalczył reelekcję. W 2000 roku kandydował na urząd Prezydenta RP. Otrzymał 38 672 głosy, co stanowiło 0,22 proc. poparcia.
Kolejne lata w życiorysie Piotra Ikonowicza to działalność pozasejmowa. W wyborach parlamentarnych w 2001 i 2007 nie wywalczył reelekcji. Mimo to polityk rozwijał w międzyczasie kolejne projekty polityczne: Nowa Lewica (2003-2011) oraz Ruch Sprawiedliwości Społecznej (od 2014).
Blokada eksmisji i problemy z prawem
Lider RSS-u wielokrotnie uczestniczył w blokadach eksmisji lokatorów. Podczas jednej z nich naruszył nietykalność cielesną policjanta, za co w 2008 roku został skazany na rok więzienia w zawieszeniu. W tym samym roku inny sąd skazał go za podobny czyn na 6 miesięcy prac społecznych. Ikonowicz odmówił wykonania kary, za co w 2013 wymiar sprawiedliwości orzekł karę zastępczą 90 dni aresztu.
Politycy SLD apelowali wówczas do prezydenta Bronisława Komorowskiego o ułaskawienie aktywisty. - Nie było żadnych podstaw, aby o godz. 6 rano zabierać Piotra z domu, doprowadzić do aresztowania. (...) Prezydent powinien podjąć męską decyzję, pokazać, że art. 139 konstytucji nie jest tylko suchym zapisem - apelował ówczesny sekretarz generalny partii Krzysztof Gawkowski.
Głowa państwa nie zdecydowała się jednak na taki ruch, a Ikonowicz zmuszony był odsiedzieć wyrok. Były poseł określił się wtedy "więźniem politycznym". Dodatkowo, rozpoczął w więzieniu głodówkę, apelując o wprowadzenie ustawowego 5-letniego moratorium na wykonywanie eksmisji.
- Dziś 82 proc. społeczeństwa nie posiada oszczędności, a (ludzie) są zagrożeni utratą pracy. To oznacza, że każde potknięcie, utrata pracy, powoduje, że przestaje się płacić czynsz, a nie może być tak, że na końcu uczciwy człowiek ląduje na ulicy - tłumaczył w 2013 roku polityk.
Kto oprócz Ikonowicza?
Aby kandydat na RPO został wybrany, musi otrzymać poparcie większości najpierw w Sejmie, a później w Senacie. Kandydatem Zjednoczonej Prawicy będzie poseł Bartłomiej Wróblewski, autor wniosku do TK ws. prawa aborcyjnego. Z kolei Koalicja Obywatelska wraz z PSL-em rekomendują dra hab. Sławomira Patyrę, eksperta UMCS w zakresie prawa konstytucyjnego. Termin zgłaszania kandydatów upływa w piątek.