Trwa ładowanie...
d1ar2js

Jan Olszewski

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Warszawa

Organizacje:
d1ar2js
East News
Źródło: East News, fot: Gamdzyk/REPORTER

Jan Olszewski to polski polityk, publicysta, adwokat. W okresie PRL-u był aktywnym działaczem opozycyjnym, później obejmował stanowisko prezesa Rady Ministrów i posła Sejmu I, II oraz IV kadencji, a także był członkiem Trybunału Stanu oraz doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Został uhonorowany Orderem Orła Białego oraz Medalem Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Jan Olszewski – życie prywatne

Jan Olszewski urodził się w 1930 roku w Warszawie, w rodzinie kolejarzy związanych z tradycjami ruchu robotniczego. Podczas niemieckiej okupacji był członkiem Szarych Szeregów, a w 1949 roku ukończył XIII Liceum Ogólnokształcące w Warszawie im. płk. Leopolda Lisa-Kuli. Studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, absolwentem został w 1953 roku.

Żoną Jana Olszewskiego jest Marta Olszewska, dziennikarka oraz członkini Kapituły Orderu Odrodzenia Polski.

Jan Olszewski – działalność publiczna w PRL-u

W drugiej połowie lat 50. oraz na początku lat 60. Jan Olszewski był członkiem redakcji „Po prostu”, a w latach 1956-1962 należał do Klubu Krzywego Koła.

W latach 60. był obrońcą w procesach politycznych Jacka Kuronia, Adama Michnika, Karola Modzelewskiego, Jana Nepomucena Millera oraz Janusza Szpotańskiego. Zawieszono go w prawie do wykonywania zawodu w związku z obroną manifestujących w Warszawie studentów (manifestacje marcowe). Był także sygnatariuszem oraz współautorem Listu 59 oraz Listu 14.

W drugiej połowie lat 70. Jan Olszewski stał się współzałożycielem Polskiego Porozumienia Niepodległościowego oraz Komitetu Obrony Robotników. W ramach PPN-u ogłosił ponad 50 publikacji programowych.

W latach 80. Jan Olszewski był doradcą Krajowej Komisji Porozumiewawczej NSZZ "Solidarność" i jednym z autorów pierwszego statutu tejże organizacji. Po wprowadzeniu stanu wojennego walczył o zwolnienie internowanych osób oraz bronił w procesach politycznych uczestników antykomunistycznej opozycji, np. Zbigniewa Romaszewskiego. Występował także jako oskarżyciel posiłkowy w procesie morderstwa księdza Jerzego Popiełuszki.

Pod koniec lat 80. współtworzył Komitet Obywatelski przy Przewodniczącym NSZZ „Solidarność”. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu jako ekspert ds. reformy prawa i sądów.

Jan Olszewski – działalność polityczna po okresie PRL-u

Jan Olszewski na mocy wyborów parlamentarnych w 1991 roku został posłem na Sejm I kadencji z ramienia Porozumienia Obywatelskiego Centrum. W tym czasie zasiadał w wielu komisjach i podkomisjach, tj. Komisji Sprawiedliwości oraz Administracji i Spraw Wewnętrznych czy podkomisji samorządu terytorialnego.

Pod koniec 1991 roku Sejm powołał Jana Olszewskiego na stanowisko premiera, jednakże w następnym roku stracił to stanowisko powodu uzyskania wotum nieufności.

Ponadto Jan Olszewski założył Ruch dla Rzeczpospolitej, a następnie partię Ruch Odbudowy Polski. Wraz z Antonim Macierewiczem oraz Gabrielem Janowskim stworzył ugrupowanie Ruch Patriotyczny.

W latach 2005-2006 pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Trybunału Stanu, a od kwietnia 2006 roku był doradcą Lecha Kaczyńskiego.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ar2js
d1ar2js
d1ar2js
Więcej tematów
d1ar2js

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj