Trwa ładowanie...
d1s3pr0

Adam Michnik

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Warszawa

Filmografia:

Zwyczajny marzec (2008) (we własnej osobie)

d1s3pr0
East News
Źródło: East News, fot: JAN GRACZYNSKI

Adam Michnik to publicysta, eseista, historyk, pisarz, od 1989 roku redaktor naczelny Gazety Wyborczej. Urodził się w 1949 roku w Warszawie, był jednym z głównych działaczy opozycji antykomunistycznej i w związku z tym przeżył liczne represje polityczne oraz odsiadkę w więzieniu. Sprawował także mandat posła na Sejm i został wielokrotnie uhonorowany orderami Polski oraz innych państw, m.in. Orderem Orła Białego i francuskim Orderem Legii Honorowej.

Adam Michnik – życie prywatne

Adam Michnik jest synem działaczy komunistycznych pochodzenia żydowskiego, Ozjasza Szechtera i Heleny Michnik. Wielu członków jego rodziny zginęło podczas Holocaustu. Jego przyrodnim bratem jest Stefan Michnik, żołnierz, informator wojskowy oraz nauczyciel akademicki. Adam Michnik miał także drugiego przyrodniego brata, Jerzego.

Adam Michnik doczekał się dziecka: Antoniego Michnika.

Adam Michnik – działalność opozycyjna

Kiedy Adam Michnik był studentem Uniwersytetu Warszawskiego, zaczął aktywnie działać na rzecz opozycji antykomunistycznej, toteż dwukrotnie zawieszono go w prawach studenta oraz osadzono w areszcie. W końcu Michnik został delegowany z uczelni w 1968 roku za protest przeciwko zdjęciu "Dziadów" z desek teatru, a wkrótce potem został aresztowany i skazany na 3 lata więzienia.

Jednakże, na mocy amnestii z 1969 roku, zwolniono go z zakazem kontunuowania studiów wyższych. Przez pewien czas Adam Michnik pracował jako spawacz w Zakładach Wytwórczych Lamp Elektrycznych im. Róży Luksemburg, ale potem ponownie wrócił na uczelnię, tym razem jednak na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Adam Michnik był również członkiem KOR-u, redaktorem pism niezależnych, a także członkiem kierownictwa Niezależnej Oficyny Wydawniczej. W 1981 roku był ponownie internowany, później oskarżony o próbę obalenia ustroju, a następnie znów amnestiowany. Podobna sytuacja spotkała go w 1985 roku: został aresztowany oraz skazany na 3 lata więzienia i ułaskawiony rok później.

Adam Michnik uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu.

Adam Michnik – działalność dziennikarska

Adam Michnik, przez 12 lat od 1977 roku, działał w niezależnych pismach tzw. drugiego obiegu, np. „Biuletynie Informacyjnym” i „Krytyce”, a także był jednym z kierujących oficyną wydawniczą NOWa. Wcześniej pisywał pod pseudonimami do „Więzi”, „Literatury” oraz „Życia Gospodarczego” po tym, jak został objęty zakazem publikacji swoich tekstów.

W 1989 roku został redaktorem naczelnym „Gazety Wyborczej”, mianowany był do tego stanowiska przez Lecha Wałęsę. „Gazeta Wyborcza” była dla niego swego rodzaju „mównicą”, za pomocą której ukazywał rodakom swoje poglądy na temat nowej, odradzającej się po upadku komunizmu polityki polskiej. Jednakże w 2004 roku zrezygnował z redagowania pisma ze względów zdrowotnych.

Za swoją publicystyczną działalność ku upowszechnianiu demokracji, tolerancji oraz niezależności prasy Adam Michnik został uhonorowany m.in. holenderską Nagrodą Erazma, Wielkim Krzyżem Zasługi Orderu Zasługi Niemiec, nagrodą Fundacji im. Salvadora de Madariagi czy Nagrodą Dana Dawida.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s3pr0
d1s3pr0
d1s3pr0
Więcej tematów
d1s3pr0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj