Trwa ładowanie...
d3ow3x3

Kazimierz Marcinkiewicz

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Gorzów Wielkopolski

d3ow3x3
WP
Źródło: WP

Kazimierz Marcinkiewicz przez lata związany był z PiS-em. Od 2007 roku nie jest członkiem tej partii. Deklaruje poparcie dla Platformy Obywatelskiej.

Kazimierz Marcinkiewicz – życiorys zawodowy

Kazimierz Marcinkiewicz urodził się 20 grudnia 1959 roku w Gorzowie Wielkopolskim. Skończył fizykę na Uniwersytecie Wrocławskim, a następnie studia podyplomowe z zakresu administracji na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Szkolił się również w warszawskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Studium Fundacji Boscha. Uczestniczył w programach stypendialnych w Niemczech (1995 rok) i w Stanach Zjednoczonych (2000 rok). W 2012 roku ukończył program AMP na IESE Business School w Barcelonie. Był też słuchaczem studiów doktoranckich z dziedziny nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Szczecińskim.

Po studiach przez 7 lat pracował jako nauczyciel fizyki i matematyki w Szkole Podstawowej nr 17 w Gorzowie Wielkopolskim. Na początku lat 90. został kuratorem oświaty w ówczesnym województwie gorzowskim. Obejmował funkcje dyrektora i wicedyrektora w kilku instytucjach oświatowych. Należał do inicjatorów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim (obecnej Akademii im. Jakuba z Paradyża). W latach 1994–1998 był prezesem zarządu fundacji na rzecz rozwoju tego ośrodka.

Kazimierz Marcinkiewicz – działalność polityczna

W 1992 roku Kazimierz Marcinkiewicz został wiceministrem edukacji narodowej w rządzie Hanny Suchockiej. Działalność polityczną rozpoczął jednak znacznie wcześniej – na początku lat 80. jako członek NSZZ "Solidarność". Publikował w niezależnej prasie (czasopismach "Feniks" i "Aspekty"). Założył Gorzowski Klub Polityczny "Ład i Wolność".

Marcinkiewicz należał do grupy polityków, która powołała do istnienia partię Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe. Był w zarządzie tego ugrupowania. W latach 1997–2006 zasiadał w ławie poselskiej na Sejm III, IV i V kadencji. W 2001 roku został członkiem Prawa i Sprawiedliwości, a następnie przewodniczył klubowi parlmentarnemu PiS w Sejmie III kadencji. W Sejmie IV kadencji był przewodniczącym Komisji Skarbu Państwa.

We wrześniu 2005 roku Kazimierza Marcinkiewicza wybrano na prezesa Rady Ministrów. W lipcu 2006 roku podał się do dymisji, a jego miejsce zajął Jarosław Kaczyński. Jeszcze w tym samym miesiącu Marcinkiewicz został nominowany przez Kaczyńskiego na prezydenta Warszawy. W wyborach samorządowych 2006 ubiegał się o ponowne objęcie tej funkcji, ale przegrał z Hanną Gronkiewicz-Waltz.

W 2007 roku Kazimiez Marcinkiewicz był doradcą prezesa Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego Sławomira Skrzypka, a następnie reprezentował Polskę w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju oraz działał w banku inwestycyjnym Goldman Sachs. Odszedł również z Prawa i Sprawiedliwości.

Były premier jest autorem wielu publikacji o tematyce gospodarczej drukowanych na łamach "Rzeczpospolitej" i tygodnika "Wprost".

Cieniem na działalności politycznej Kazimierza Marcinkiewicza kładą się kontrowersje wokół jego życia prywatnego, które spowodowały, że nie wystartuje z list Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ow3x3
d3ow3x3
d3ow3x3
Więcej tematów
d3ow3x3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj