Trwa ładowanie...
d37yp3i

Koalicja Europejska

Członkowie, liderzy, sondaże
PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum, fot: Jakub Kamiński

Koalicja Europejska, która zrzesza proeuropejskie partie polityczne, to ugrupowanie opozycyjne powstałe przed wyborami do Parlamentu Europejskiego 2019. Do istnienia powołały je Platforma Obywatelska i Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Koalicja Europejska – założenie

Koalicja Europejska została utworzona 1 lutego 2019 roku z inicjatywy byłych premierów oraz ministrów spraw zagranicznych należących do PO i SLD. Celem ugrupowania jest stworzenie jednej, wspólnej listy w wyborach europarlamentarnych. Na liście tej miałyby się znaleźć nazwiska polityków dążących do odbudowy mocnej pozycji Polski w Unii Europejskiej.

Koalicja Europejska – partie członkowskie

Sfinalizowanie projektu Koalicji Europejskiej jako pierwszy poparł zarząd Platformy Obywatelskiej, który 16 lutego został wsparty przez władze Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Dzień później do KE dołączyła Partia Zieloni. 22 lutego ugrupowanie zostało zasilone przez Nowoczesną, a 23 lutego przez Polskie Stronnictwo Ludowe. Akces do Koalicji Europejskiej zgłosiły ponadto:

Na liście wyborczej Koalicji Europejskiej ma obowiązywać parytet – podział miejsc będzie równy dla kandydatów obojga płci.

Koalicja Europejska – program wyborczy

Wśród członków Koalicji Europejskiej znajdują się sympatycy pięciu różnych ugrupowań w Parlamencie Europejskim. Deklarują przynależność światopoglądową do następujących frakcji: liberalnej, socjaldemokratycznej, chadeckiej i zielonej.

Zawiązanie koalicji między partiami opozycyjnymi o tak dużej rozbieżności ideowej to krok w stronę systemu dwupartyjnego. W związku z niejednolitym charakterem ugrupowania pojawiają się trudności na etapie formułowania wspólnego programu wyborczego. Nie został on jeszcze ogłoszony. Do tzw. minimum programowego Nowoczesna zalicza:

  • przyspieszenie wejścia Polski do strefy euro,
  • promowanie równość płci,
  • ochronę tożsamości i języków regionalnych przez UE,
  • wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw (ułatwienie dostępu do dofinansowań),
  • tworzenie nowych miejsc pracy dla ludzi młodych,
  • osiągnięcie przez Polskę 3 proc. PKB Unii do 2020 roku.

Koalicja Europejska – ważniejsi członkowie

d37yp3i
Koalicja Europejska
Rok założenia

2019

Ideologie

agraryzm, chrześcijańska demokracja, konserwatywny liberalizm, liberalizm, socjaldemokracja, socjalliberalizm, proeuropeizm, zielona polityka

Ważniejsi członkowie

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37yp3i
d37yp3i
d37yp3i
Więcej tematów
d37yp3i