Władysław Kosiniak-Kamysz
Miejsce urodzenia: | Kraków |
Organizacje: | Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (2011-2015, minister pracy i polityki społecznej) |
Partie: | PSL - Polskie Stronnictwo Ludowe (od 2015, przewodniczący) |
Władysław Kosiniak-Kamysz jest politykiem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Został wychowany w rodzinie o tradycji ludowej i politycznej. Z zawodu lekarz.
Władysław Kosiniak-Kamysz – informacje ogólne
Władysław Kosiniak-Kamysz urodził się 10 sierpnia 1981 roku w Krakowie. Ukończył krakowskie II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego, a następnie studia lekarskie w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2010 roku Władysław Kosiniak-Kamysz uzyskał stopień doktora nauk medycznych. Prowadził badania naukowe między innymi w Stanach Zjednoczonych.
Po studiach został zatrudniony jako asystent w Katedrze Chorób Wewnętrznych i Medycyny Wsi macierzystego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kosiniak-Kamysz działa w Stowarzyszeniu Wolontariatu św. Eliasza przy klasztorze Ojców Karmelitów na Piasku w Krakowie.
Władysław Kosiniak-Kamysz – kariera polityczna
Władysław Kosiniak-Kamysz działał w Forum Młodych Ludowców, młodzieżówce PSL. Wraz z kolegami z ugrupowania pojawiał się w programie „Młodzież Kontra” na antenie Telewizji Polskiej, gdzie młodzi działacze prowadzili dyskusje z czołowymi politykami. Poza tym Kosiniak-Kamysz angażował się w kampanie wyborcze Ludowców.
Kariera polityczna Władysława Kosiniaka-Kamysza rozpoczęła się w 2008 roku, kiedy objął stanowisko sekretarza Naczelnego Komitetu Wykonawczego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Dwa lata później kandydował do Rady Miasta Krakowa w wyborach samorządowych.
Pod koniec tego samego roku PSL zawiązało koalicję z Platformą Obywatelską, przez co przedstawiciele Ludowców weszli w skład drugiego rządu Donalda Tuska. Kosiniak-Kamysz został nominowany do pełnienia funkcji ministra pracy i polityki społecznej.
W 2012 roku Władysław Kosiniak-Kamysz został mianowany wiceprezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Dwa lata później, w wyborach do Parlamentu Europejskiego, bez powodzenia ubiegał się o mandat eurodeputowanego. W rządzie Ewy Kopacz utrzymał swoje stanowisko ministra. Po wyborach parlamentarnych w 2015 roku Kosiniak-Kamysz zasiadł w ławie poselskiej Sejmu VIII kadencji.
W listopadzie 2015 roku Władysław Kosiniak-Kamysz został powołany na stanowisko prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego, a także szefa klubu parlamentarnego ugrupowania.
W 2017 roku Kosiniak-Kamysz zasiadł w zarządzie Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Władysław Kosiniak-Kamysz jest pomysłodawcą świadczenia dla młodych matek. Tak zwane „kosiniakowe” wynosi 1000 zł i wypłacane jest przez kolejnych 12 miesięcy życia dziecka. Świadczenie dedykowane jest osobom nieposiadającym prawa do urlopu macierzyńskiego (studentkom, kobietom bezrobotnym i pracującym na umowę zlecenia lub o dzieło, rolnikom).
Władysław Kosiniak-Kamysz – pochodzenie
Rodzina Władysława Kosiniaka-Kamysza pochodzi z terenów ujścia Dunajca do Wisły i związana jest z polityką oraz ugrupowaniem ludowym. Jego dziadek, także Władysław, walczył podczas kampanii wrześniowej w 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Ojciec Władysława Kosiniaka-Kamysza, Andrzej, jest doktorem medycyny i działaczem PSL, a w rządzie Tadeusza Mazowieckiego dzierżył tekę ministra zdrowia, a wujek, Zenon, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej w latach 2008-2009 oraz ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej w
Kanadzie i Singapurze.
Była żona Władysława Kosiniaka-Kamysza, Agnieszka, jest lekarzem dermatologii. Para rozwiodła się w 2016 roku.
Komentarze