Trwa ładowanie...
d1ygal1

Władysław Kosiniak-Kamysz – życiorys, rodzina, żona, dzieci

Najnowsze informacje

Władysław Kosiniak-Kamysz urodził się w Krakowie i to tam stawiał pierwsze kroki polityczne. Ukończył Uniwersytet Jagielloński. Jest doktorem medycyny. Był ministrem pracy i polityki społecznej w rządzie Donalda Tuska i Ewy Kopacz.

2.9
(22 głosy)
Oceń:
d1ygal1
Data urodzenia:

10.08.1981 (wiek: 42 lata)

Miejsce urodzenia:

Kraków

Płeć:

mężczyzna

Pochodzenie:

Polska

Organizacje:
Partie:
PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF
Źródło: PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF

Władysław Kosiniak-Kamysz – polityka

Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL związany jest od 2000 roku. Kandydat na prezydenta w 2020 roku karierę polityczną rozpoczynał jako samorządowiec. W 2010 roku został Radnym Miasta Krakowa. Jego kariera w samorządzie miasta nie trwała długo. W listopadzie 2011 roku Kosiniak-Kamysz został kandydatem PSL na urząd ministra pracy i polityki społecznej. Stanowisko objął 18 listopada 2011 roku, a dzień później zrzekł się mandatu radnego.

Jego kariera szybko się rozwijała. W 2012 roku został wiceprezesem PSL. W 2014 roku ubiegał się o mandat europosła. W wyborach otrzymał 12 667 głosów. To nie wystarczyło na dostanie się do Parlamentu Europejskiego.

W rządzie Ewy Kopacz ponownie został ministrem pracy i polityki społecznej. Podczas wyborów parlamentarnych 2015 startował z pierwszego miejsca listy PSL do Sejmu w okręgu tarnowskim. Zagłosowało na niego 12 171 osób, co wystarczyło na objęcie mandatu posła na Sejm VIII kadencji.

7 listopada 2015 roku Rada Naczelna PSL powołała go na stanowisko Prezesa PSL w miejsce Janusza Piechocińskiego. Władysław Kosiniak-Kamysz został również przewodniczącym klubu parlamentarnego PSL.

W wyborach parlamentarnych 2019 z sukcesem ubiegał się o reelekcję. Głos oddały na niego 33 784 osoby.

Władysław Kosiniak-Kamysz – rodzina

Dziadkiem lidera PSL był Władysław Kosiniak-Kamysz żołnierz 13 Pułku Ułanów Wileńskich i Batalionów Chłopskich. Dziadek polityka od strony matki był technikiem dentystycznym w jednej z podkarpackich wsi.

Ojciec Władysława Kosiniaka-Kamysza był lekarzem. Zajmował się również polityką. W latach 1989-1991 był ministrem zdrowia i opieki społecznej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

Władysław Kosiniak-Kamysz był dwukrotnie żonaty. Z pierwszą żoną Agnieszką rozwiódł się w 2016 roku. W 2019 roku jego żoną została Paulina. Para ma córkę Zosię.

Paulina Kosiniak-Kamysz – kandydatka na Pierwszą Damę

Paulina Kosiniak Kamysz ma 31 lat. Jest ortodontką w jednym z warszawskich gabinetów. Jej ojcem jest Zbigniew Wojas – wieloletni wójt gminy Gdów.

Rodziny przyszłych małżonków były zaprzyjaźnione od wielu lat. Jak wspomina Kosiniak-Kamysz z przyszłą małżonką poznał się bliżej przy okazji bólu zęba.

Para w 2019 roku doczekała się pierwszego dziecka. Na świat przyszła ich córka Zosia. Jak podkreśla Paulina Kosiniak-Kamysz – Władysław jest kochanym tatą.

Władysław Kosiniak Kamysz – wykształcenie

Kosiniak-Kamysz jest absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie (wg. rankingu Perspektywy 2019 4. miejsce w kategorii najlepsze liceum w województwie małopolskim). Studiował na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2010 roku uzyskał tytuł doktora nauk medycznych. Tytuł jego pracy doktorskiej to "Związek zmienności genu kodującego cyklohydrolazę GTP l z funkcją śródbłonka naczyniowego u chorych z cukrzycą typu 2".

Władysław Kosiniak-Kamysz – życiorys, rodzina, żona, dzieci
Mąż / Żona

Paulina Kosiniak-Kamysz

Dzieci

Zosia

Nazwisko rodowe

Kosiniak-Kamysz

Wykształcenie

doktor nauk medycznych

Wzrost

190 cm

Zawód

lekarz

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ygal1
d1ygal1
d1ygal1
Więcej tematów
d1ygal1