Trwa ładowanie...
dv59376

Adam Jarubas

Najnowsze informacje
3.6
(21 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Busko-Zdrój

Partie:
dv59376
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Adam Jarubas zasiada w zarządzie parti PSL. Przez 12 lat był marszałkiem województwa świętokrzyskiego, a w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego zamierza starać się o mandat europosła.

Adam Jarubas – życiorys i wykształcenie

Adam Jarubas urodził się 17 grudnia 1974 roku w Busku-Zdroju. Skończył historię na Akademii Świętokrzyskiej oraz trzy rodzaje studiów podyplomowych:

  • z zarządzania w warunkach Unii Europejskiej w Wyższej Szkole Ekonomii i Administracji w Kielcach,
  • z zarządzania administracją i rozwojem lokalnym w kieleckiej Wyższej Szkole Handlowej,
  • z administracji biznesowej (MBA) w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego.

W 2017 roku obronił doktorat z nauk o polityce na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego.

Pracę zawodową Jarubas rozpoczynał jako asystent i doradca sejmowy niewidomego posła Tadeusza Madzi. W 2002 roku został wicedyrektorem oddziału regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz radnym powiatu buskiego. W latach 2004–2006 pełnił funkcję wicedyrektora Powiatowego Centrum Usług Medycznych w Kielcach.

Adam Jarubas – rodzina i życie prywatne

Adam Jarubas pochodzi z małej wsi Błotnowola położonej nad Wisłą, na północ od Tarnowa. Osiadł w miejscowości Miedziana Góra nieopodal Kielc. Ma dwóch synów oraz żonę Mariolę, która pracuje w Urzędzie Gminy Miedziana Góra jako koordynatorka projektów unijnych. Jego brat Krystian – podobnie jak Adam Jarubas – jest posłem na Sejm i politykiem partii PSL.

Adam Jarubas – PSL i start w polityce

Adam Jarubas do Polskiego Stronnictwa Ludowego należy od 1992 roku, czyli przez całe dorosłe życie. Dwa lata po wstąpieniu do PSL został również członkiem Związku Młodzieży Wiejskiej. W strukturach tej organizacji działał 15 lat – pełnił funkcję prezesa zarządu wojewódzkiego oraz sekretarza zarządu krajowego. Był zaangażowany w starania o utrzymanie województwa świętokrzyskiego podczas prób jego likwidacji pod koniec lat 90.

W 2002 roku Adam Jarubas został sekretarzem Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Po 4 latach wybrano go na prezesa PSL w Kielcach. Jest również członkiem zarządu krajowego partii (wiceprezesem).

Adam Jarubas – marszałek województwa świętokrzyskiego

Z ramienia PSL Adam Jarubas startował w wyborach samorządowych 2006. Uzyskał mandat do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Jeszcze w tym samym roku odbyło się jego zaprzysiężenie na najmłodszego, bo zaledwie 32-letniego marszałka województwa w kraju. Był nim przez 12 lat (złożył urząd w listopadzie 2018 roku).

W 2014 roku w wyborach samorządowych świętokrzyski PSL z Jarubasem na czele uzyskał rekordowe poparcie w historii partii – 46,24 proc. Rok później ludowcy zdecydowali się więc wystawić go jako kandydata na prezydenta Polski. Wielkie nadzieje okazały się jednak płonne i PSL zakończyło kampanię w wyborach prezydenckich z najgorszym wynikiem od początku istnienia ugrupowania.

Po przegranych wyborach w 2018 roku, które zmusiły Jarubasa do odstąpienia z długo zajmowanego stanowiska, były marszałek zaczął wykładać na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego, a później został nieformalnym zastępcą (pełnomocnikiem) prezydenta Starachowic Marka Materka.

Adam Jarubas – kandydat do Europarlamentu

Adam Jarubas ma wystartować w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. PSL razem z PO i szeregiem innych ugrupowań tworzy Koalicję Europejską, z ramienia której wieloletni marszałek województwa świętokrzyskiego otrzyma drugą pozycję na liście w swoim regionie (za Różą Thun).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv59376
dv59376
dv59376
Więcej tematów
dv59376