Trwa ładowanie...
d404mlf

Róża Thun

Najnowsze informacje
1.0
(1273 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Kraków

Partie:

PO - Platforma Obywatelska (od 2009 roku)

Unia Wolności (członek rady krajowej)

d404mlf
PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum, fot: Grzegorz Jakubowski

Róża Thun to posłanka Platformy Obywatelskiej, publicystka, działaczka w organizacjach pozarządowych, posłanka do Parlamentu Europejskiego VII i VIII kadencji.

Róża Thun – informacje ogólne

Urodziła się w Krakowie 13 kwietnia 1954 roku jako Róża Maria Woźniakowska, od wyjścia za mąż jej właściwe nazwisko to Róża Gräfin von Thun und Hohenstein. Z wykształcenia jest filologiem, w okresie PRL działała w organizacjach opozycyjnych, pracowała jako tłumacz, od 2009 roku aktywnie działa jako polityk Platformy Obywatelskiej. Róża Thun dwukrotnie otrzymywała mandat eurodeputowanego do PE VII (2009–2014) i VIII (od 2014 roku) kadencji.

Róża Thun – młodość i PRL

Róża Thun studiowała filologię angielską na Uniwersytecie Jagiellońskim, obroniła pracę magisterską na temat dramatów Oscara Wilde'a w 1979 roku. Grała w teatrze akademickim.

Róża Thun należała do opozycji demokratycznej w latach 1976–1980, a także do duszpasterstwa akademickiego „Beczka”, które angażowało się w życie polityczne i społeczne, a jego członkowie założyli w 1977 roku Studencki Komitet Solidarności – Róża Thun była jego rzecznikiem w latach 1978–1979.

Działała też w niezależnym biurze prasowym, informującym media zagraniczne o sytuacji w Polsce, zajmowała się kolportażem niezależnych wydawnictw i organizacją Uniwersytetu Latającego. Podpis Róży Thun znalazł się pod listem do Amnesty International, opisującym represje rządowe wobec niezależnych grup studenckich.

Róża Thun – pobyt we Frankfurcie

W 1981 roku Róża Thun wyszła za mąż i wyjechała za granicę do Frankfurtu; w tym czasie w Polsce rozpoczął się stan wojenny. Róża Thun współpracowała z Solidarnością na odległość – organizowała transporty humanitarne, współpracowała z zachodnimi mediami i brała udział w konferencjach, przekazując informacje o sytuacji politycznej w Polsce.

Między 1989 a 1991 rokiem przebywała wraz z rodziną w Katmandu, robiła wtedy zdjęcia i opracowywała reportaże na temat sytuacji w Nepalu, gdzie trwały wtedy krwawe demonstracje w związku z walką o demokrację.

Róża Thun – działalność polityczna

Róża Thun działała w Fundacji im. Roberta Schumana w latach 1992–2005, pełniąc funkcję dyrektora generalnego i prezesa; w ramach fundacji współpracowała z Władysławem Bartoszewskim, Tadeuszem Mazowieckim i Piotrem Nowina-Konopką. Zasiadała w radzie Gminy Warszawa-Centrum w latach 1998–2000 i działała w Narodowej Radzie Integracji Europejskiej. W latach 90. Róża Thun należała do Unii Demokratycznej, a później do Unii Wolności.

W 2005 roku Róża Thun dołączyła do Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej na stanowisku dyrektora. Wystartowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku i uzyskała mandat europosła. W lipcu tego samego roku dołączyła do Platformy Obywatelskiej. W 2014 roku Róża Thun ponownie została wybrana do Parlamentu Europejskiego (VIII kadencji) i zasiadła na stanowisku przewodniczącej grupy roboczej ds. jednolitego rynku cyfrowego.

Róża Thun – odznaczenia

Róża Thun otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski w 2003 roku, francuskie odznaczenia Order Narodowy Zasługi w 2004 i Legię Honorową w 2015 roku, a także odznaczenie Kawalera Orderu Zasługi Republiki Włoskiej w 2005 roku. Wśród innych zdobytych przez nią wyróżnień znajduje się nagroda MEP w kategoriach: rynek wewnętrzny i ochrona konsumenta w 2011 i 2013 roku oraz polityka internetowa w 2014 roku.

Róża Thun – życie prywatne

Róża Thun jest córką prof. Jacka Woźniakowskiego i biolożki Marii Karoliny Plater-Zyberk (krewnej Emilii Plater). W 1981 roku poślubiła Franza Grafa von Thun und Hohenstein, z którym ma czworo dzieci.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d404mlf
d404mlf
d404mlf
Więcej tematów
d404mlf