Wybory parlamentarne
Wybory parlamentarne 2019 zostaną przeprowadzone jesienią. Po czterech latach rządów Prawa i Sprawiedliwości Polacy będą mogli pozostawić dominującą siłę polityczną u władzy lub zmienić rozkład mandatów w Sejmie i Senacie.
W jesiennych wyborach parlamentarnych wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. Walka o mandaty prawdopodobnie rozegra się między dwiema najsilniejszymi opcjami.
Kiedy odbędą się wybory parlamentarne 2019?
Data wyborów do Parlamentu jest już znana. Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że wybory parlamentarne 2019 odbędą się 13 października.
Jest to pierwszy regulaminowy termin przeprowadzenia wyborów. Według polskiego prawa wybory parlamentarne muszą się odbyć maksymalnie 30 dni przed końcem kadencji aktualnego rządu. Mandaty posłów i senatorów wybranych w wyborach 2015 wygasają 12 listopada 2019 roku.
Wybory parlamentarne – kandydaci i listy
W wyborach parlamentarnych 2019 z całą pewnością wystartuje Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego liczy na ponowne zwycięstwo po triumfie w 2015 roku, kiedy to PiS uzyskał 37,58 proc. poparcia (235 mandatów poselskich i 61 mandatów senatorskich). Odsunął tym samym od władzy Platformę Obywatelską (24,09 proc.), która sprawowała w Polsce rządy przez osiem lat. Mandaty w październiku 2015 roku dostały również inne ugrupowania: Kukiz’15, .Nowoczesna i PSL.
Platforma wciąż jest największym oponentem PiS-u. Podobnie jak wyborach do Parlamentu Europejskiego połączy siły z partiami o podobnym programie. Koalicja może stać się groźną przeciwwagą dla Prawa i Sprawiedliwości. Od miesięcy prowadzone były rozmowy na temat jej składu. Ostatecznie w wyborach 2019 opozycja wystartuje pod szyldem "Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni", a jej członkami oprócz Platformy Obywatelskiej będą Nowoczesna i Partia Zieloni.
W wyborach 2019 pod wspólnym sztandarem wystartuje również lewica. Działacze partii Razem, Wiosny Roberta Biedronia oraz SLD utworzyli Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej.
Ze startu w wyborach do parlamentu 2019 nie zrezygnowali narodowcy. Ruch Narodowy i partia Wolność połączyły siły z partią KORWiN Janusza Korwin-Mikkego i w wyborach 2019 wystartują pod szyldem Konfederacja Wolność i Niepodległość.
Artykuł będzie na bieżąco aktualizowany wraz z pojawianiem się nowych informacji o wyborach parlamentarnych 2019.
Czy każdy może wziąć udział w wyborach? Jak głosować?
Czynne prawo wyborcze w Polsce przysługuje każdemu obywatelowi, który skończył 18 lat. Jest jednak kilka wyjątków. Głosów w wyborach do Parlamentu nie mogą oddawać osoby:
- ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu,
- pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
- pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
Przed udaniem się do urn trzeba sprawdzić adres swojego lokalu wyborczego. Aby zagłosować, po odebraniu od komisji kart wystarczy postawić krzyżyk przy nazwisku wybranego kandydata. W każdym okręgu listy są inne. Można wybrać tylko jedną osobę spośród kandydatów na posłów i jedną z kandydatów na senatorów.
Należy pamiętać o zabraniu do lokalu wyborczego dokumentu potwierdzającego tożsamość (ze zdjęciem), np. dowodu osobistego, paszportu lub legitymacji studenckiej. Najlepiej, by znajdował się w nim adres zamieszkania. Na podstawie adresu w dokumencie najłatwiej jest ubiegać się o dopisanie do listy wyborców, jeśli nasze dane nie widnieją w systemie.
Od niedawna głosować można nie tylko osobiście, ale również korespondencyjnie lub przez pełnomocnika. Po wcześniejszym złożeniu wniosku w urzędzie istnieje również możliwość oddania głosu poza miejscem zameldowania. Na odpowiedź czeka się 3 dni.
Komentarze