placeholder_37lthz
placeholder_37lthz

Wybory parlamentarne - Najnowsze informacje

Wybory parlamentarne 2019 zaplanowane zostały na jesień PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF
Podziel się

Wybory parlamentarne 2019 zostaną przeprowadzone jesienią. Po czterech latach rządów Prawa i Sprawiedliwości Polacy będą mogli pozostawić dominującą siłę polityczną u władzy lub zmienić rozkład mandatów w Sejmie i Senacie.

placeholder_37lthz

W jesiennych wyborach parlamentarnych wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. Walka o mandaty prawdopodobnie rozegra się między dwiema najsilniejszymi opcjami.

Kiedy odbędą się wybory parlamentarne 2019?

Data wyborów do Parlamentu wciąż jeszcze nie została ustalona. Wiadomo jednak, że głosować będziemy na jesieni. W którą niedzielę pójdziemy do urn? Na pewno nie wcześniej niż 13 października. Inne prawdopodobne terminy to 20 i 27 października oraz 3 i 10 listopada.

Podstawą do przewidywań jest fakt, że według polskiego prawa wybory parlamentarne muszą się odbyć maksymalnie 30 dni przed końcem kadencji aktualnego rządu. Mandaty posłów i senatorów wybranych w wyborach 2015 wygasają 12 listopada 2019 roku.

Można spodziewać się, że prezydent Andrzej Duda lada dzień poda do wiadomości oficjalną datę wyborów parlamentarnych 2019. Zgodnie z prawem powinien to zrobić najpóźniej 90 dni przed głosowaniem, czyli do połowy sierpnia.

placeholder_37lthz

Wybory parlamentarne – kandydaci i listy

W wyborach parlamentarnych 2019 z całą pewnością wystartuje Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego liczy na ponowne zwycięstwo po triumfie w 2015 roku, kiedy to PiS uzyskał 37,58 proc. poparcia (235 mandatów poselskich i 61 mandatów senatorskich). Odsunął tym samym od władzy Platformę Obywatelską (24,09 proc.), która sprawowała w Polsce rządy przez osiem lat. Mandaty w październiku 2015 roku dostały również inne ugrupowania: Kukiz’15, .Nowoczesna i PSL.

Platforma wciąż jest największym oponentem PiS-u. Wszystko wskazuje na to, że – podobnie jak wyborach do Parlamentu Europejskiego – połączy siły z partiami o podobnym programie. Planowana koalicja ma stać się groźną przeciwwagą dla Prawa i Sprawiedliwości. Od miesięcy prowadzone są rozmowy na temat jej kształtu.

Coraz głośniej mówi się o tym, że do koalicji przystąpi Wiosna Roberta Biedronia. Tak silne wsparcie może zapewnić opozycji zwycięstwo. Jak pokazały wyniki majowych wyborów do Europarlamentu, partia Wiosna jest w tej chwili trzecim najbardziej liczącym się ugrupowaniem w Polsce.

W wyborach 2019 można spodziewać się również koalicji lewicy. Działaczom partii Razem, tak samo jak politykom PO, zależy na wspólnym starcie z Wiosną. Póki nie zapadły ostateczne decyzje, wciąż możliwym scenariuszem pozostaje układ Razem–Wiosna–SLD.

placeholder_37lthz

Mimo ostatniej porażki nic nie wskazuje na to, by ze startu w wyborach do parlamentu 2019 zrezygnowali narodowcy. Ruch Narodowy i partia Wolność znów mogą połączyć siły.

Do wyborów jesiennych pozostało kilka miesięcy, dlatego nie wiadomo jeszcze nic o kandydatach ani listach, z jakich będą startować. Prawo wyborcze mówi, że ostateczny termin na zgłaszanie list wypada 40 dni przed datą głosowania. Artykuł będzie na bieżąco aktualizowany wraz z pojawianiem się nowych informacji o wyborach parlamentarnych 2019.

Czy każdy może wziąć udział w wyborach? Jak głosować?

Czynne prawo wyborcze w Polsce przysługuje każdemu obywatelowi, który skończył 18 lat. Jest jednak kilka wyjątków. Głosów w wyborach do Parlamentu nie mogą oddawać osoby:

  • ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu,
  • pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
  • pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Przed udaniem się do urn trzeba sprawdzić adres swojego lokalu wyborczego. Aby zagłosować, po odebraniu od komisji kart wystarczy postawić krzyżyk przy nazwisku wybranego kandydata. W każdym okręgu listy są inne. Można wybrać tylko jedną osobę spośród kandydatów na posłów i jedną z kandydatów na senatorów.

placeholder_37lthz

Należy pamiętać o zabraniu do lokalu wyborczego dokumentu potwierdzającego tożsamość (ze zdjęciem), np. dowodu osobistego, paszportu lub legitymacji studenckiej. Najlepiej, by znajdował się w nim adres zamieszkania. Na podstawie adresu w dokumencie najłatwiej jest ubiegać się o dopisanie do listy wyborców, jeśli nasze dane nie widnieją w systemie.

Od niedawna głosować można nie tylko osobiście, ale również korespondencyjnie lub przez pełnomocnika. Po wcześniejszym złożeniu wniosku w urzędzie istnieje również możliwość oddania głosu poza miejscem zameldowania. Na odpowiedź czeka się 3 dni.

placeholder_37lthz
placeholder_37lthz