Trwa ładowanie...
d3xkciq

Janusz Piechociński

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Studzianki Pancerne

Partie:

PSL - Polskie Stronnictwo Ludowe (od 1990 roku, lider od 17 listopada 2012 do 7 listopada 2015)

d3xkciq
PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum, fot: Paweł Supernak

Janusz Piechociński to polski polityk PSL, poseł na Sejm I, II, IV, VI i VII kadencji, między 2012 a 2015 rokiem pełnił funkcję ministra gospodarki i wiceprezesa Rady Ministrów. Z wykształcenia jest ekonomistą.

Janusz Piechociński – informacja ogólne

Janusz Piechociński urodził się w Studziankach Pancernych 15 marca 1960 roku, studiował ekonomię w Warszawie, a potem zajmował się nauczaniem akademickim. Od 1990 roku należy do Polskiego Stronnictwa Ludowego. Pięciokrotnie otrzymywał mandat poselski, w latach 2012–2015 pełnił funkcję prezesa PSL, obejmował też urząd wiceprezesa Rady Ministrów i ministra gospodarki.

Janusz Piechociński – praca i kariera polityczna

Janusz Piechociński ukończył w 1987 roku Szkołę Główną Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie Szkoła Główna Handlowa), a później wykładał w Katedrze Historii Gospodarczej do 1999 roku. Od 1987 roku Janusz Piechociński należał do ugrupowania Zjednoczone Stronnictwo Ludowe. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu, a w 1990 roku przez kilka miesięcy był skarbnikiem PSL “Odrodzenie”. W tym samym roku wstąpił do nowopowstałego Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Janusz Piechociński otrzymał mandat poselski do Sejmu I i II kadencji z listy PSL, a ponownie został wybrany w 2001 roku do Sejmu IV kadencji, kiedy to pełnił też funkcję przewodniczącego Komisji Infrastruktury. Piechociński kandydował na prezydenta Warszawy w 2002 roku, a w 2004 walczył o pozycję prezesa PSL, którą ostatecznie objął Janusz Wojciechowski. W 2006 roku dołączył do radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Ponownie w Sejmie Janusz Piechociński zasiadł w 2007 roku (VI kadencja), dwa lata później startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W 2011 roku Janusz Piechociński po raz kolejny został posłem, dołączając do przedstawicieli Sejmu VII kadencji. Między listopadem 2011 roku a grudniem 2012 roku należał do Komisji Infrastruktury oraz Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

Janusz Piechociński zastąpił Waldemara Pawlaka w roli prezesa PSL 17 listopada 2012 roku, a 6 grudnia objął stanowisko wiceprezesa Rady Ministrów, a także ministra gospodarki. Jako minister gospodarki Janusz Piechociński pracował najpierw w ramach drugiego rządu Donalda Tuska, a później, od 22 września 2014 roku, rządu Ewy Kopacz. Pełnienie obu funkcji zakończył 16 listopada 2015 roku. W tym samym roku ponownie kandydował też do Sejmu, jednak nie otrzymał mandatu poselskiego; 7 listopada przestał pełnić funkcję lidera PSL, a jego miejsce na tym stanowisku zajął Władysław Kosiniak-Kamysz.

Janusz Piechociński – odznaczenia i inna działalność

Janusz Piechociński otrzymywał w 1999 roku Złoty Krzyż Zasługi, czyli odznaczenie za zasługi dla obywateli lub Państwa. W 2014 roku Piechocińskiego wyróżniono Orderem Krzyża Ziemi Maryjnej, nadawanym przez Republikę Estonii cudzoziemcom, którzy działają na rzecz pogłębiania przyjaznych relacji z tym państwem.

Janusz Piechociński jest prezesem założonej w 2016 roku z inicjatywy polskich przedsiębiorców powstała Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja. Stał się też osobą rozpoznawalną w mediach społecznościowych dzięki swojej aktywności na portalu Twitter.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xkciq
d3xkciq
d3xkciq
Więcej tematów
d3xkciq

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj