Trwa ładowanie...
d3s2wiz

Radosław Sikorski

Najnowsze informacje
5.0
(1 głos)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Bydgoszcz

Partie:
d3s2wiz
PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum, fot: Tytus Żmijewski

Radosław Sikorski to urodzony w Bydgoszczy polityk Platformy Obywatelskiej (od 2007 roku), politolog i dziennikarz. Pełnił funkcje ministra obrony narodowej, ministra spraw zagranicznych i marszałka Sejmu.

Radosław Sikorski – wykształcenie

Radosław Sikorski urodził się 23 lutego 1963 roku w Bydgoszczy, gdzie ukończył liceum. Przewodniczył uczniowskiemu komitetowi bydgoskiemu podczas prowokacji bydgoskiej w 1981 roku. Studiował w Wielkiej Brytanii, ukończył Uniwersytet w Oksfordzie na kierunku filozofia, nauki polityczne i ekonomia (PPE – Politics, Philosophy, Economics), otrzymując tytuły BA i MA. W latach 1981–1989 miał status uchodźcy politycznego. Sikorski ukończył kurs obronny na cywilno-wojskowej uczelni wyższej AON w Warszawie w 1999 roku.

Radosław Sikorski – kariera reporterska

W latach 1986–1989 Radosław Sikorski był reporterem w czasie trwania wojny w Afganistanie i w Angoli – otrzymał nagrodę World Press Photo za zdjęcie reporterskie wykonane w Afganistanie w 1987 roku. Pracę reporterską wykonywał w tym okresie dla brytyjskich gazet, jak np. „The Spectator”, „The Observer” i „The Sunday Telegraph”.

W 1989 roku współpracował z amerykańskim konserwatywnym dwutygodnikiem „National Review”. Między 1990 a 1991 rokiem Sikorski działał jako warszawski korespondent gazety „The Sunday Telegraph”. Pełnił funkcję doradcy Ruperta Murdocha i reprezentował w Polsce założony przez niego konglomerat mediowy News Corporation.

Radosław Sikorski wydał książki „Prochy Świętych” i „The Polish House – an Intimate History of Poland”. Był dziennikarzem „Rzeczpospolitej” oraz „The Wall Street Journal”. Pojawiał się jako ekspert w telewizjach zagranicznych, m.in. w CNN, BBC World News i Fox News, ale także w TVP i TVN24. Sikorski należał do komitetu doradczego konserwatywnej organizacji American Enterprise Institute w latach 2002–2005. Od 2016 roku Radosław Sikorski jest przewodniczącym rady nadzorczej w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym.

Radosław Sikorski – działalność polityczna

Radosław Sikorski bezskutecznie startował w wyborach do Sejmu w 1997 roku z ramienia Ruchu Odbudowy Polski. W 2005 roku Sikorski dostał się do Senatu jako reprezentant bezpartyjny, a w latach 2007 i 2011 otrzymał mandat poselski jako polityk Platformy Obywatelskiej.

Radosław Sikorski w 1992 roku zasiadał na stanowisku wiceministra obrony narodowej w rządzie Jana Olszewskiego. Między rokiem 1998 a 2001 pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych. Sikorski został ministrem obrony w 2005 roku, podał się do dymisji w 2007 roku na skutek konfliktu z Antonim Macierewiczem. Od listopada 2007 do września 2014 roku Radosław Sikorski był ministrem spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska. Sikorski rywalizował między innymi z Bronisławem Komorowskim o prawo do reprezentowania PO w wyborach prezydenckich 2010 roku, jednak bezskutecznie.

W 2008 roku Sikorski podpisał umowę dotyczącą tarczy antyrakietowej w Polsce, a w 2010 roku aneks do tejże umowy. W 2011 roku wygłosił głośne przemówienie odnośnie kryzysu finansowego trwającego w Europie, w którym wzywał do zwiększenia integracji gospodarczej krajów Unii. Radosław Sikorski był obecny przy negocjacjach ukraińskich dotyczących Euromajdanu, które odbyły się w 2014 roku.

W tym samym roku Sikorski był polskim kandydatem do urzędu wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. We wrześniu 2014 roku Sikorski został wybrany na stanowisko marszałka Sejmu, z którego odszedł 23 czerwca 2015 roku. W 2016 roku odszedł ze stanowiska wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej i dołączył do rady Instytutu Obywatelskiego.

Radosław Sikorski – życie prywatne

Żoną Radosława Sikorskiego jest dziennikarska i pisarka, laureatka Nagrody Pulitzera w 2014 roku, Anne Applebaum, z którą Sikorski ma dwóch synów.

Sikorski miał obywatelstwo brytyjskie, które uzyskał w połowie lat 80., w czego wyniku był inwigilowany przez WSI między 1992 a 1995 rokiem. Radosław Sikorski odtajnił i upublicznił teczkę z dokumentacją WSI (akcja pod kryptonimem „Szpak”) w 2006 roku. W tym samym roku zrzekł się obywatelstwa brytyjskiego.

Radosław Sikorski – odznaczenia i nagrody

Poza nagrodą World Press Photo (1987), Radosław Sikorski został uznany Człowiekiem Roku 2005 przez „Gazetę Polską”, otrzymał Wiktora dla najpopularniejszego polityka w 2006 roku, został też zaliczony przez magazyn „Foreign Policy” do grupy Top 100 Global Thinkers w 2012 roku („za mówienie prawdy, nawet gdy nie jest to dyplomatyczne”).

Radosław Sikorski otrzymał kilkanaście odznaczeń i orderów, w tym medal „Zasłużony dla Kultury”, Gwiazdę Tysiąclecia Litwy (2006), francuski Krzyż Wielkiego Oficera Orderu Legii Honorowej (2012) i belgijski Order Korony (2013). Otrzymał też tytuł honoris causa Uniwersytetu Nowego w Lizbonie (2015) za aktywność podczas procesu transformacji ustrojowej w Polsce, a także za pracę na rzecz integracji Polski z NATO.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3s2wiz
d3s2wiz
d3s2wiz
Więcej tematów
d3s2wiz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj