Trwa ładowanie...
d1a4a9g

Socjaldemokracja Polska

Członkowie, liderzy, sondaże
iStock
Źródło: iStock

Socjaldemokracja Polska to proeuropejska partia polityczna, która ma w programie m.in. liberalizację prawa do aborcji i naprawę finansów publicznych. Jej szefem jest Wojciech Filemonowicz.

Socjaldemokracja Polska – geneza i dzieje partii

Socjaldemokracja Polska powstała 26 marca 2004 roku wskutek rozłamu Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Na jej czele stanął Marek Borowski – ówczesny marszałek Sejmu. Do nowej partii przystąpili głównie działacze SLD oraz Unii Pracy, m.in. Tomasz Nałęcz i Jolanta Banach.

Ugrupowanie zgłosiło samodzielne komitety w wyborach europarlamentarnych 2004 oraz wyborach parlamentarnych 2005. Przed wyborami w 2006 roku SDPL weszło w skład koalicji Lewica i Demokraci, a w 2009 roku zasiliło szeregi Prozumienia dla Przyszłości. W wyborach prezydenckich 2010 Socjaldemokracja Polska wysunęła swojego kandydata na prezydenta – Tomasza Nałęcza, który ostatecznie został doradcą Bronisława Komorowskiego.

W wyborach parlamentarnych 2011 politycy Socjaldemokracji Polskiej otrzymali miejsca na listach sejmowych PO i SLD, a w wyborach samorządowych 2014 dołączyli do koalicji SLD Lewica Razem (podobnie jak dwa lata później). W maju 2016 roku ugrupowanie SDPL weszło w skład koalicji Wolność Równość Demokracja działającej pod patronatem Komitetu Obrony Demokracji.

W marcu 2019, w związku ze zbliżającymi się wyborami europarlamentarnymi, Socjaldemokracja Polska zgłosiła akces do Koalicji Europejskiej.

Socjaldemokracja Polska – przedstawiciele partii

Obecnie liderem partii jest Wojciech Filemonowicz. Do Socjaldemokracji Polskiej należą również tacy politycy, jak np. Izabella Sierakowska, Jerzy Suchański, Genowefa Grabowska, Zdzisław Kałamaga, Krzysztof Szydłowski. Z ugrupowaniem przez lata związani byli Marek Balicki, Dariusz Rosati, Bartosz Arłukowicz i Józef Pinior.

Socjaldemokracja Polska – program

Socjaldemokracja Polska jest partią o charakterze centrolewicowym. Poszukuje kompromisu między kapitalizmem a wartościami społecznymi. W jej programie można znaleźć następujące postulaty:

  • integracja Polski z Unią Europejską,
  • rozdział polityki państwowej od Kościoła,
  • zalegalizowanie związków partnerskich,
  • liberalizacja prawa do aborcji,
  • zmiana zasad dysponowania środkami finansowymi przez NFZ,
  • reforma krajowej gospodarki odpadami,
  • poprawa bezpieczeństwa na drogach,
  • rozwiązanie Senatu i likwidacja powiatów,
  • upubliczenie wszystkich teczek SB.
d1a4a9g
Socjaldemokracja Polska
Główna siedziba

ul. Generała Juliana Filipowicza 10 lok. 49, 30-611 Kraków

Rok założenia

2004

Lider

Wojciech Filemonowicz

Ideologie

socjaldemokracja, proeuropeizm

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1a4a9g
d1a4a9g
d1a4a9g
Więcej tematów
d1a4a9g