Trwa ładowanie...
d2ad4xt
d2ad4xt

Socjaldemokracja Polska

Członkowie, liderzy, sondaże
Socjaldemokracja Polska jest partią centrolewicową, która opowiada się za integracją europejską iStock
Socjaldemokracja Polska jest partią centrolewicową, która opowiada się za integracją europejską

Socjaldemokracja Polska to proeuropejska partia polityczna, która ma w programie m.in. liberalizację prawa do aborcji i naprawę finansów publicznych. Jej szefem jest Wojciech Filemonowicz.

Socjaldemokracja Polska – geneza i dzieje partii

Socjaldemokracja Polska powstała 26 marca 2004 roku wskutek rozłamu Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Na jej czele stanął Marek Borowski – ówczesny marszałek Sejmu. Do nowej partii przystąpili głównie działacze SLD oraz Unii Pracy, m.in. Tomasz Nałęcz i Jolanta Banach.

Ugrupowanie zgłosiło samodzielne komitety w wyborach europarlamentarnych 2004 oraz wyborach parlamentarnych 2005. Przed wyborami w 2006 roku SDPL weszło w skład koalicji Lewica i Demokraci, a w 2009 roku zasiliło szeregi Prozumienia dla Przyszłości. W wyborach prezydenckich 2010 Socjaldemokracja Polska wysunęła swojego kandydata na prezydenta – Tomasza Nałęcza, który ostatecznie został doradcą Bronisława Komorowskiego.

W wyborach parlamentarnych 2011 politycy Socjaldemokracji Polskiej otrzymali miejsca na listach sejmowych PO i SLD, a w wyborach samorządowych 2014 dołączyli do koalicji SLD Lewica Razem (podobnie jak dwa lata później). W maju 2016 roku ugrupowanie SDPL weszło w skład koalicji Wolność Równość Demokracja działającej pod patronatem Komitetu Obrony Demokracji.

W marcu 2019, w związku ze zbliżającymi się wyborami europarlamentarnymi, Socjaldemokracja Polska zgłosiła akces do Koalicji Europejskiej.

Socjaldemokracja Polska – przedstawiciele partii

Obecnie liderem partii jest Wojciech Filemonowicz. Do Socjaldemokracji Polskiej należą również tacy politycy, jak np. Izabella Sierakowska, Jerzy Suchański, Genowefa Grabowska, Zdzisław Kałamaga, Krzysztof Szydłowski. Z ugrupowaniem przez lata związani byli Marek Balicki, Dariusz Rosati, Bartosz Arłukowicz i Józef Pinior.

Socjaldemokracja Polska – program

Socjaldemokracja Polska jest partią o charakterze centrolewicowym. Poszukuje kompromisu między kapitalizmem a wartościami społecznymi. W jej programie można znaleźć następujące postulaty:

  • integracja Polski z Unią Europejską,
  • rozdział polityki państwowej od Kościoła,
  • zalegalizowanie związków partnerskich,
  • liberalizacja prawa do aborcji,
  • zmiana zasad dysponowania środkami finansowymi przez NFZ,
  • reforma krajowej gospodarki odpadami,
  • poprawa bezpieczeństwa na drogach,
  • rozwiązanie Senatu i likwidacja powiatów,
  • upubliczenie wszystkich teczek SB.
Socjaldemokracja Polska
Główna siedziba

ul. Generała Juliana Filipowicza 10 lok. 49, 30-611 Kraków

Rok założenia

2004

Lider

Wojciech Filemonowicz

Ideologie

socjaldemokracja, proeuropeizm

d2ad4xt
d2ad4xt

d2ad4xt
d2ad4xt
Więcej tematów
d2ad4xt