Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw

Marek Borowski - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Marek Borowski ekonomista i polityk SLD PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF
Podziel się
Qaqwqwrqw

Marek Borowski to polski polityk oraz ekonomista, pięciokrotnie był posłem (w latach 1991–2005 i 2007–2011), sprawował też mandat senatora VIII i IX kadencji. Znajdował się na stanowisku premiera, ministra finansów i marszałka Sejmu, był też przewodniczącym Socjaldemokracji Polskiej.

Marek Borowski – wykształcenie

Marek Borowski urodził się 4 stycznia 1946 roku w Warszawie, tam chodził do Liceum Ogólnokształcące nr XIV. Marek Borowski jest absolwentem Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (obecnie SGH), którą ukończył otrzymując tytuł magistra ekonomii; specjalizował się w międzynarodowych stosunkach gospodarczych. Podyplomowo studiował też finanse. Działał w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej od 1967 roku, a w 1968 roku wziął udział w marcowych protestach, za co został wydalony z uczelni i na jakiś czas musiał przerwać naukę.

Marek Borowski – działalność zawodowa

Marek Borowski rozpoczął swoją karierę zawodową, zatrudniając się w 1968 roku jako sprzedawca w Domu Towarowym „Centrum”, gdzie pracę zakończył w 1982 roku na stanowisku specjalisty ds. ekonomicznych. Później pracował w Ministerstwie Rynku Wewnętrznego jako zastępca dyrektora, a później jako dyrektor departamentu ekonomicznego. Borowski zajmował się pracami nad reformą ekonomiczną Władysława Baki i Zdzisława Sadowskiego.

Qaqwqwrqw

Marek Borowski – działalność polityczna

Marek Borowski był członkiem PZPR do 1990 roku, od 1989 do 1991 roku pełnił funkcję wiceministra rynku wewnętrznego, zajmował się wtedy prywatyzacją handlu i turystyką. Marek Borowski należał też do grupy założycielskiej Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej; po powstaniu partii objął w niej funkcję wiceprzewodniczącego. W 1991 roku otrzymał mandat poselski, który sprawował od I do IV kadencji Sejmu, początkowo działając też w Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów.

Od października 1993 do lutego 1994 roku znajdował się na pozycji wicepremiera i ministra finansów – z pełnienia tych funkcji zrezygnował przez śledztwo w sprawie domniemanych nieprawidłowości prywatyzacyjnych. Propozycja przekształcenia sojuszu SLD w partię polityczną wyszła po raz pierwszy właśnie od Marka Borowskiego. Dołączył on do SLD w 1999 roku, obejmując funkcję wiceprezesa, i należał do niej do 2004 roku. Między październikiem 2001 a kwietniem 2004 był marszałkiem Sejmu IV kadencji.

Wraz z Andrzejem Celińskim, Izabellą Sierakowską, Tomaszem Nałęczem i innymi Borowski założył Socjaldemokrację Polską 26 marca 2004 roku. Polityk wystartował w wyborach prezydenckich 2005, ale odpadł w I turze; wyraził wtedy swoje poparcie dla kandydata Donalda Tuska. W 2006 roku Borowski działał w grupie osób organizujących koalicję Lewica i Demokraci, w tym roku został radnym Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W 2007 roku wywalczył mandat poselski, który pełnił do 2011 roku. W latach 2011 i 2015 wyborcy przyznali mu mandat senatorski. Marek Borowski opuścił SDPL w 2015 roku.

Marek Borowski – życie prywatne

Qaqwqwrqw

Marek Borowski pochodzi z rodziny polsko-żydowskiej, jego ojciec działał w Komunistycznej Partii Polski, był też dziennikarzem dziennika „Życie Warszawy”. Marek Borowski ma żonę i syna.

Marek Borowski – odznaczenia

Marek Borowski otrzymał cztery odznaczenia w 2002 roku: Order Uśmiechu, estoński Order Krzyża Ziemi Maryjnej I klasy, maltański wyróżnienie Honorary Companion of Honour Narodowego Orderu Zasługi i tytuł honorowego obywatela Piły. W 2005 Borowskiemu przyznano Krzyż Wielki Orderu „Za Zasługi dla Litwy”, a w 2014 roku francuskie odznaczenie Oficera Legii Honorowej.

Qaqwqwrqw
Data urodzenia

04.01.1946

Miejsce urodzenia

Warszawa

Profesja

polityk, ekonomista

Partie

Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) (1999–2004)

Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (PZPR) (do 1990 roku)

Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw