Trwa ładowanie...
dpuedas

Mieczysław Rakowski

Najnowsze informacje
5.0
(2 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Kowalewko-Folwark

Partie:

Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (PZPR) (1948–1990, przewodniczący od 29 lipca 1989 do 29 stycznia 1990)

dpuedas
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, fot: Dawid Skoblewski /

Mieczysław Rakowski urodził się 1 grudnia 1926 roku, zmarł 8 listopada 2008 roku w Warszawie. Z zawodu był historykiem i dziennikarzem, działał jako polityk, piastował urząd premiera w przełomowych dla Polski latach 1988–1989, a także posła na Sejm VI, VII, VIII i IX kadencji w okresie PRL. Jako ostatni pełnił funkcję pierwszego sekretarza PZPR.

Mieczysław Rakowski – wykształcenie

Mieczysław Rakowski nie uczęszczał do szkoły podczas okupacji niemieckiej, pracował w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Poznaniu, a 23 stycznia 1945 roku zaciągnął się do wojska i rozpoczął naukę w łódzkiej szkole oficerskiej, którą skończył w 1949 roku.

Rakowski dołączył wtedy do Komitetu Centralnego PZPR i odbył kurs dziennikarski, później studiował w warszawskim Instytucie Nauk Społecznych. W 1956 roku uzyskał doktorat z nauk historycznych.

Mieczysław Rakowski – działalność polityczna i dziennikarska

Mieczysław Rakowski należał do Polskiej Partii Robotniczej o 1946 roku, a w 1948 roku dołączył do PZPR. Związał się z pismem „Polityka” w 1956 roku i działał w nim (również jako redaktor naczelny) do 1982 roku. Rakowski należał do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy PRL.

Zadania poselskie Mieczysław Rakowski wykonywał w latach 1972–1989. W czasie sprawowania władzy przez rząd Wojciecha Jaruzelskiego pełnił funkcję premiera (1981–1985).

Mieczysław Rakowski – premier w okresie PRL

We wrześniu 1988 roku Rakowskiemu przypadły zadania Prezesa Rady Ministrów. Premier Mieczysław Rakowski prowadził swój rząd w kierunku przemian gospodarczych skierowanych na przywrócenie wolnego rynku. To właśnie podczas funkcjonowania rządu Mieczysława Rakowskiego powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność, który stanowił odpowiedź opozycji na złożony do sądu rządowy wniosek o upadłości Stoczni Gdańskiej.

Między 6 lutego a 7 kwietnia 1989 roku odbyły się obrady Okrągłego Stołu, których wynikiem była między innymi decyzja o przeprowadzeniu wyborów kontraktowych. Podczas głosowania Mieczysław Rakowski otrzymał 48,17 proc. głosów i nie dostał się do parlamentu; odszedł ze stanowiska premiera 2 sierpnia.

Mieczysław Rakowski – życie poza światem polityki

Mieczysław Rakowski w lipcu 1989 roku został pierwszym sekretarzem KC PZPR i doprowadził do jej rozwiązania. Po tych wydarzeniach dołączył do Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej i był członkiem partii do 1999 roku. Rakowski przestał udzielać się w życiu politycznym, redagował za to miesięcznik „Dziś”, wydał kilka książek (m.in. dzienniki polityczne) i pracował w Telewizji Polskiej. Należał do komitetu wyborczego Włodzimierza Cimoszewicza podczas wyborów prezydenckich w 2005 roku.

Mieczysław Rakowski – życie prywatne

Mieczysław Rakowski miał dwóch synów z pierwszego małżeństwa z Wandą Wiłkomirską. Po rozwodzie ożenił się z Elżbietą Kępińską w 1986 roku. Mieczysław Rakowski zmarł na nowotwór 8 listopada 2008 roku.

Mieczysław Rakowski – odznaczenia

W 1997 roku Mieczysław Rakowski otrzymał od Aleksandra Kwaśniewskiego odznaczenie cywilne Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpuedas
dpuedas
dpuedas
Więcej tematów
dpuedas