Trwa ładowanie...
d2zhodu

Bartosz Arłukowicz

Najnowsze informacje
2.7
(22 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Resko

Organizacje:

Ministerstwo Zdrowia - MZ (2011-2015, minister zdrowia)

Partie:

PO - Platforma Obywatelska (od 2011 roku w klubie parlamentarnym PO; od 2013 roku w partii, poseł)

d2zhodu
Szełemej Łukasz
Źródło: Szełemej Łukasz

Bartosz Arłukowicz to polityk, z wykształcenia lekarz pediatra, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a także poseł na Sejm VI, VII, VIII kadencji. Pełnił również funkcję ministra zdrowia w rządzie Ewy Kopacz oraz rządzie Donalda Tuska w latach 2011-2015. Jest także Kawalerem Orderu Uśmiechu i laureatem nagrody „Brzdąc” za działalność na rzecz dzieci w Szczecinie. W 2001 roku wygrał teleshow „Agent”.

Bartosz Arłukowicz – życie prywatne, wykształcenie

Bartosz Arłukowicz jest synem Zygmunta i Danuty Arłukowiczów. Uczył się w Liceum Ogólnokształcącym w Darłowie, następnie studiował na Pomorskiej Akademii Medycznej (PAM) w Szczecinie na Wydziale Lekarskim. Uzyskał specjalizację z pediatrii, pracował jako nauczyciel akademicki. Zdał również egzamin na członka organu nadzorczego spółek Skarbu Państwa.

Żoną Bartosza Arłukowicza jest Edyta Arłukowicz, również lekarz. Mają dwójkę dzieci: Maksymiliana Arłukowicza orazLenę Arłukowicz.

Bartosz Arłukowicz – kariera lekarska

Bartosz Arłukowicz,od 1999 roku do 2011 roku prowadził prywatną praktykę lekarską. Wcześniej odbywał staż w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 w Szczecinie. Był również lekarzem w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego oraz w Klinice Hematoonkologii i Onkologii Dziecięcej PAM.

Bartosz Arłukowicz – kariera polityczna

We wczesnych latach dwutysięcznych Bartosz Arłukowicz pełnił stanowisko radnego Szczecina, startował wówczas z ramienia koalicji ugrupowania Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy. Następnie, w 2004 roku, stał się członkiem Socjaldemokracji Polskiej. W 2005 roku kandydował w wyborach parlamentarnych do Sejmu, ale nie otrzymał mandatu poselskiego. Ponownie kandydował do Sejmu w 2007 roku z listy ugrupowania Lewica i Demokraci w okręgu szczecińskim, wówczas zdobył mandat.

Bartosz Arłukowicz, będąc posłem, stał się członkiem Koła Poselskiego SDPL-Nowa Lewica, potem wstąpił do klubu poselskiego Lewica, a następnie chciał dostać się do ugrupowania Unia Pracy, jednakże nie został jego członkiem. W końcu przeszedł do klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej.

Bartosz Arłukowicz był wiceprzewodniczącym sejmowej komisji, która zajmowała się badaniem procesu legislacyjnego ustawy dotyczącej gier hazadrowych. Komisja ta powstała w wyniku ujawnienia afery hazardowej. W 2011 roku powołany został przez Donalda Tuska na sekretarza stanu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W tym samym roku Bartosz Arłukowicz kandydował na kolejną kadencję Sejmu w okręgu w Szczecinie, a także otrzymał stanowisko ministra zdrowia. W 2014 roku ponownie objął ten urząd, ale po pewnym czasie zrezygnował. Ponownie uzyskał mandat poselski w wyborach parlamentarnych, zdobył 20678 głosów.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zhodu
d2zhodu
d2zhodu
Więcej tematów
d2zhodu