Trwa ładowanie...
d9nvaxx

Komitet Obrony Demokracji - KOD

East News
Źródło: East News

Komitet Obrony Demokracji (KOD) to stowarzyszenie założone z inicjatywy Mateusza Kijowskiego w grudniu 2015 roku. Celem powstania tego ruchu społecznego jest przeciwdziałanie nadużyciom władz i łamaniu zasad praworządności, a także promowanie neutralności światopoglądowej i zasad demokratycznych.

Komitet Obrony Demokracji (KOD) – geneza

Do powołania KOD przyczynił się artykuł Krzysztofa Łozińskiego z 18 listopada 2015 roku, w którym autor przekonywał, że odpowiedzią na zjawiska widoczne w życiu publicznym po zwycięstwie Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych powinno być powołanie Komitetu Obrony Demokracji. W odpowiedzi na artykuł publicysta Mateusz Kijowski założył na portalu Facebook grupę, która bardzo szybko zdobyła dużą popularność. Odzew społeczny skłonił założycieli grupy do podjęcia rozmów o powołaniu do istnienia ruchu społecznego.

26 listopada 2015 roku w Teatrze Dramatycznym w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie sojuszników Komitetu Obrony Demokracji, na którym zdecydowano o powołaniu stowarzyszenia. Postanowienie weszło w życie 2 grudnia 2015 roku, a na liście założycieli znaleźli się Krzysztof Łoziński, Paweł Wimmer, Andrzej Miszk i Walter Chełstowski.

Komitet Obrony Demokracji (KOD) – profil działalności

KOD jest stowarzyszeniem propagującym rozwój demokratycznego państwa prawa, ma na celu chronić prawa człowieka i swobody obywatelskie, a także szerzyć wiedzę o zasadach ustroju demokratycznego i wspierać funkcjonowanie społeczeństwa obywatelskiego.

Działalności Komitetu Obrony Demokracji rozpoczęła się od listu otwartego do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie zaprzysiężenia sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Spór o TK stał się źródłem licznych manifestacji KOD w całym kraju.

Pierwsza pikieta odbyła się 3 grudnia 2015, a kolejne trwały cały miesiąc. Protesty w sprawie Trybunału, a także wolności mediów i pod innymi hasłami odbywały się przez cały 2016 rok. Na początku 2017 roku Mateusz Kijowski został wezwany do zrezygnowania z pełnienia funkcji szefa zarządu i organizacji ze względu na wykryte nieprawidłowości rozliczeń Kijowskiego z KOD. Mimo to został wybrany na lidera KOD na Mazowszu.

Komitet Obrony Demokracji (KOD) – koalicja Wolność Równość Demokracja

Pod patronatem KOD została powołana koalicja Wolność Równość Demokracja, do której dołączyły podmioty polityczne deklarujące poparcie dla wartości europejskich, szacunek dla porządku zawartego w konstytucji i brak przyzwolenia na mowę nienawiści. Do koalicji przystąpiły stowarzyszenia: Inicjatywa Polska, Europejscy Demokraci oraz Dom Wszystkich Polska. Wśród partii w koalicji WRD znalazły się Nowoczesna, PSL, SLD, UED, UP, SD, Biało-Czerwoni, SDPL i WiR, także indywidualni członkowie należący do ALDE. Do koalicji nie przyłączyła się Platforma Obywatelska.

Komitet Obrony Demokracji (KOD) – zarząd

W 2017 roku w skład głównego zarządu KOD wchodzili:

  • Mateusz Kijowski;
  • Krzysztof Łoziński;
  • Magdalena Filiks;
  • Krzysztof Król;
  • Małgorzata Lech-Krawczyk;
  • Jarosław Marciniak;
  • Radomir Szumełda.

Komitet Obrony Demokracji (KOD) – sojusznicy

Działalność Komitetu Obrony Demokracji poparły osoby takie jak: Andrzej Wajda, Marek Kondrat, Robert Więckiewicz, Krystyna Janda, Agnieszka Holland, Daniel Olbrychski, Maja Ostaszewska, Aleksander Labuda, Ewa Lipska, Jan Hartman, Dorota Warakomska, Jerzy Vetulani czy Aleksander Gleichgewicht.

Komitet Obrony Demokracji - KOD
Główna siedziba

Warszawa

Rok założenia

2015

Typ organizacji

stowarzyszenie

Cele

- monitorowanie życia publicznego;
- promowanie idei demokratycznego państwa prawa.

Ważniejsi członkowie

Mateusz Kijowski (organizator, członek zarządu głównego)

Członkowie, liderzy, najnowsze informacje

d9nvaxx
d9nvaxx
d9nvaxx
Więcej tematów
d9nvaxx