Wolność i Równość
Wolność i Równość to lewicowa partia polityczna, która należy do Koalicji Europejskiej. W jej założeniach programowych szczególne miejsce zajmują troska o równość społeczną i idea neutralności światopoglądowej państwa.
Wolność i Równość – powstanie i początki partii
Partia Wolność i Równość została założona 20 marca 2005 roku. Zrodziła się z koalicji Unii Lewicy sprzymierzonej przeciw Młodzieży Wszechpolskiej. Początkowo otrzymała nazwę Unia Lewicy III RP, a po 10 latach została przemianowana na WiR. Pierwszą przewodniczącą ugrupowania została Izabela Jaruga-Nowacka. Pomysłodawcy Wolności i Równości dążyli do stworzenia na polskiej scenie politycznej lewicowej alternatywy dla Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Przed wyborami parlamentarnymi 2005 WiR (wówczas jeszcze UL) zawarł prozumienie z SLD, natomiast przed wyborami do Parlamentu Europejskiego 2009 dołączył do koalicji Porozumienie dla Przyszłości. W wyborach samorządowych 2010 wystawił swoich kandydatów z ramienia Koalicyjnego Komitetu Wyborczego "Lewica".
W latach 2013–2014 był częścią zespołu Europy Plus (razem z Ruchem Palikota, SDPL, SD, PD, PPP, Racją PL i stowarzyszeniem Ryszarda Kalisza "Dom Wszystkich Polska"). W roku 2014 znalazł się na listach komitetu SLD Lewica Razem.
Przekształcenie Unii Lewicy w WiR, które miało miejsce wiosną 2015 roku, odbyło się tuż przed wyborami parlamentarnymi. Zmianę tę zainicjowało grono działaczy UL, w którym znaleźli się: Genowefa Grabowska, Magdalena Środa, Jan Hartman i Kazimierz Kik.
W marcu 2019 roku Wolność i Równość zgłosiła akces do Koalicji Europejskiej biorącej udział w wyborach europarlamentarnych.
Wolność i Równość – program ugrupowania
Partia Wolność i Równość ma u swoich podstaw ideały lewicowe. Postuluje przede wszystkim:
- całkowity rodział państwa od Kościoła i uczynienie Polski państwem neutralnym światopoglądowo (wypowiedzenie konkordatu, usunięcie religii z listy przedmiotów szkolnych, odcięcie instytucji kościelnych od finansowania państwowego),
- podwyższenie płacy minimalnej i wprowadzenie minimalnego dochodu gwarantowanego,
- ukrócenie łamania praw pracowniczych i wprowadzenie powszechnych związków zawodowych,
- zwiększenie nakładów publicznych na budowę mieszkań i poprawę infrastruktury,
- wyrównanie praw kobiet i mężczyzn,
- liberalizację prawa aborcyjnego,
- wprowadzenie instytucji związków partnerskich,
- przeciwdziałanie wszelkim przejawom dyskryminacji,
- ochronę środowiska naturalnego,
- wycofanie Polski z wszelkich konfliktów zbrojnych.
Główna siedziba | ul. Powsińska 40/2, 02-903 Warszawa |
Rok założenia | 2005 |
Lider | Piotr Musiał |
Ideologie | socjalizm demokratyczny, socjaldemokracja, proeuropeizm, antyklerykalizm, alterglobalizm |
Komentarze