Trwa ładowanie...
d18wlhm

Wolność i Równość

Członkowie, liderzy, sondaże
Wolność i Równość to ugrupowanie lewicowe, na czele którego stoi Piotr Musiał iStock

Wolność i Równość to lewicowa partia polityczna, która należy do Koalicji Europejskiej. W jej założeniach programowych szczególne miejsce zajmują troska o równość społeczną i idea neutralności światopoglądowej państwa.

Wolność i Równość – powstanie i początki partii

Partia Wolność i Równość została założona 20 marca 2005 roku. Zrodziła się z koalicji Unii Lewicy sprzymierzonej przeciw Młodzieży Wszechpolskiej. Początkowo otrzymała nazwę Unia Lewicy III RP, a po 10 latach została przemianowana na WiR. Pierwszą przewodniczącą ugrupowania została Izabela Jaruga-Nowacka. Pomysłodawcy Wolności i Równości dążyli do stworzenia na polskiej scenie politycznej lewicowej alternatywy dla Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Przed wyborami parlamentarnymi 2005 WiR (wówczas jeszcze UL) zawarł prozumienie z SLD, natomiast przed wyborami do Parlamentu Europejskiego 2009 dołączył do koalicji Porozumienie dla Przyszłości. W wyborach samorządowych 2010 wystawił swoich kandydatów z ramienia Koalicyjnego Komitetu Wyborczego "Lewica".

W latach 2013–2014 był częścią zespołu Europy Plus (razem z Ruchem Palikota, SDPL, SD, PD, PPP, Racją PL i stowarzyszeniem Ryszarda Kalisza "Dom Wszystkich Polska"). W roku 2014 znalazł się na listach komitetu SLD Lewica Razem.

Przekształcenie Unii Lewicy w WiR, które miało miejsce wiosną 2015 roku, odbyło się tuż przed wyborami parlamentarnymi. Zmianę tę zainicjowało grono działaczy UL, w którym znaleźli się: Genowefa Grabowska, Magdalena Środa, Jan Hartman i Kazimierz Kik.

W marcu 2019 roku Wolność i Równość zgłosiła akces do Koalicji Europejskiej biorącej udział w wyborach europarlamentarnych.

Wolność i Równość – program ugrupowania

Partia Wolność i Równość ma u swoich podstaw ideały lewicowe. Postuluje przede wszystkim:

  • całkowity rodział państwa od Kościoła i uczynienie Polski państwem neutralnym światopoglądowo (wypowiedzenie konkordatu, usunięcie religii z listy przedmiotów szkolnych, odcięcie instytucji kościelnych od finansowania państwowego),
  • podwyższenie płacy minimalnej i wprowadzenie minimalnego dochodu gwarantowanego,
  • ukrócenie łamania praw pracowniczych i wprowadzenie powszechnych związków zawodowych,
  • zwiększenie nakładów publicznych na budowę mieszkań i poprawę infrastruktury,
  • wyrównanie praw kobiet i mężczyzn,
  • liberalizację prawa aborcyjnego,
  • wprowadzenie instytucji związków partnerskich,
  • przeciwdziałanie wszelkim przejawom dyskryminacji,
  • ochronę środowiska naturalnego,
  • wycofanie Polski z wszelkich konfliktów zbrojnych.
Wolność i Równość
Główna siedziba

ul. Powsińska 40/2, 02-903 Warszawa

Rok założenia

2005

Lider

Piotr Musiał

Ideologie

socjalizm demokratyczny, socjaldemokracja, proeuropeizm, antyklerykalizm, alterglobalizm

d18wlhm
d18wlhm
d18wlhm
Więcej tematów
d18wlhm