Trwa ładowanie...
d44g1dh

Magdalena Środa

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Warszawa

d44g1dh
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Magdalena Środa jest działaczką społeczną i polityczną. Deklaruje poglądy lewicowe i feministyczne. Jest redaktorem kilku poczytnych czasopism, a także częstym gościem publicznych debat.

Magdalena Środa – informacje ogólne

Magdalena Środa (z domu Ciupak) urodziła się 7 stycznia 1957 roku w Warszawie. Jest absolwentką warszawskiego Liceum im. Stefana Batorego. Następnie, w 1976 roku, podjęła studia magisterskie w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Magdalena Środa edukację kontynuowała na studiach doktoranckich. W 1990 roku obroniła pracę doktorską „Godność – ujęcie historyczne i normatywne idei”.

Stopień naukowy doktora habilitowanego otrzymała w 2004 roku, a postawą dla nadania tytułu była książka Magdaleny Środy „Indywidualizm i jego krytycy. Współczesne spory między liberałami, komunitarianami i feministkami na temat podmiotu, wspólnoty i płci”.

Magdalena Środa – kariera naukowa

Magdalena Środa kontynuuje pracę naukową na stanowisku profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie pełni funkcję założonych przez siebie Podyplomowych Studiów Etyki i Filozofii UW.

Środa zasiada również w Komitecie Etyki Polskiej Akademii Nauk oraz Radzie Instytutu Spraw Publicznych. To także członek Europejskiego Centrum Monitoringu Rasizmu i Ksenofobii w Wiedniu, a także Europejskiego Instytutu Równości Gender w Wilnie.

Magdalena Środa jest także publicystką. Od 1993 roku pracuje jako redaktor dla kwartalnika „Przegląd Filozoficzny”, a od 1994 zajmuje stanowisko sekretarza redakcji rocznika „Etyka”. Ponadto Środa jest członkiem rady czasopisma „Societes/Communitas”, a także felietonistką dziennika „Gazeta Wyborcza”, a w przeszłości również tygodnika „Wprost”. Magdalena Środa prowadzi także audycje w wydaniu internetowym Radia TOK FM.

Wśród wyróżnień Magdaleny Środy należy zaznaczyć tytuł „Zasłużona dla tolerancji” nadany przez Fundację Ekumeniczną „Tolerancja”, tytuł Europejczyka Roku 2010 w kategorii Uczony, przyznawanego przez „Monitor Unii Europejskiej” oraz tytuł Polski 2009 Roku otrzymany w plebiscycie organizowanym przez tygodnik „Wysokie Obcasy”. W 2010 roku Środa został także laureatką Kowadła stowarzyszenia „Kuźnica”.

Magdalena Środa – działalność polityczna i społeczna

W 2004 roku Magdalena Środa została powołana przez ówczesnego premiera, Marka Belkę, na stanowisko Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. Jej poprzedniczką była Izabela Jaruga-Nowacka.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku kandydowała z ramienia Porozumienia dla Przyszłości, jednak mandatu nie otrzymała, a reprezentowana przez nią koalicja PdP-CentroLewica nie przekroczyła wymaganego progu wyborczego.

Działalność społeczna Magdaleny Środy opiera się na walce o równość płci i prawa kobiet. Jest członkiem Rady Programowej Kongresu Kobiet, a także Ministrem Edukacji, Nauki i Sportu w Gabinecie Cieni Kongresu Kobiet. Od 2012 roku należy do komitetu doradczego (think-tanku) Ruchu Palikota.
Obok Jana Hartmana, Genowefy Grabowskiej i Kazimierza Kika, jest inicjatorką założenia w 2015 roku Wolności i Równości, ruchu o charakterze lewicowym.

Magdalena Środa – publikacje

Na rynku wydawniczym ukazało się kilka publikacji autorstwa Magdaleny Środy. Jej książki dotyczą przede wszystkim tematów etycznych, filozoficznych i feministycznych. Wśród nich znajdują się między innymi podręczniki szkolne do nauki etyki, np. „Idee etyczne czasów nowożytnych i współczesności: podręcznik do etyki dla II klasy szkoły średniej” (1998).

Jednymi z ważniejszych publikacji Magdaleny Środy są także: „Idea godności w kulturze i etyce” (1993), „Kobiety i władza” (2009) czy „Przeciw karze śmierci” (2011).

Magdalena Środa – życie prywatne

Magdalena Środa jest córką profesora zwyczajnego Uniwersytetu Warszawskiego, socjologa Edwarda Ciupaka. Mężem Środy jest tłumacz i pisarz, laureat Nagrody Literackiej Nike 2017 – Krzysztof Środa. Para ma córkę, Agatę.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44g1dh
d44g1dh
d44g1dh
Więcej tematów
d44g1dh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj