Trwa ładowanie...
d3lzqfg

Partia Teraz!

Członkowie, liderzy, sondaże
Domena publiczna
Źródło: Domena publiczna

Partia Teraz! to ugrupowanie polityczne wywodzące się z Nowoczesnej. Jej najważniejsze postulaty dotyczą kwestii społecznych i gospodarczych.

Partia Teraz! – geneza i historia

Partia Teraz! została powołana do istnienia w listopadzie 2018 roku pod nazwą Liberalno-Społeczni. Założenie tego ugrupowania zainicjowało troje byłych członków Nowoczesnej: Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus. Pomysłodawcy partii LS, która po kilkunastu dniach od zarejestrowania została przemianowana na Teraz!, to posłowie w okręgach warszawskim, toruńskim i poznańskim.

Pierwsza konwencja ugrupowania odbyła się 9 grudnia 2018 roku. Wystąpili na niej m.in. Ryszard Petru, Jacek Wojciechowicz, Adam Kądziela, Krzysztof Rzyman i Piotr Piasecki. Do partii Teraz! najliczniej dołączają politycy Nowoczesnej rozczarowani funkcjonowaniem Koalicji Obywatelskiej, która została utworzona przed wyborami samorządowymi 2018.

W lutym 2019 roku partia Teraz! zgłosiła akces do Koalicji Europejskiej, która ma wystartować w nadchodzących wyborach do europarlamentu.

Patria Teraz! – program i cele

Teraz! reprezentuje przede wszystkim ideologie socjoliberalizmu i proeuropeizmu. Opowiada się za gospodarką wolnorynkową, kapitalizmem i liberalizmem gospodarczym. Ma na celu pielęgnowanie idei wolności we wszystkich sferach funkcjonowania państwa i jego obywateli. W programie partii można znaleźć takie postulaty jak:

  • obniżenie podatku dla prowadzących działalność gospodarczą do 8 proc. (w przypadku dochodów rocznych nieprzekraczających 100 tys. zł),
  • wprowadzenie liniowego podatku dochodowego PIT i CIT w wysokości 16 proc.,
  • podwyższenie kwoty wolnej od podatku,
  • prywatyzacja bezpośrednia spółek Skarbu Państwa (z wyłączeniem spółek strategicznych oraz związanych z bezpieczeństwem),
  • likwidacja zakazu handlu w niedzielę,
  • zniesienie KRUS-u i przywilejów emerytalnych,
  • cyfryzacja biurokracji,
  • wprowadzenie w Polsce waluty euro,
  • rejestrowanie związków partnerskich,
  • dążenie do neutralności światopoglądowej państwa.
d3lzqfg
Partia Teraz!
Główna siedziba

ul. Williama Heerleina Lindleya 16, 02–013 Warszawa

Rok założenia

2018

Założyciele

Ryszard Petru

Joanna Schmidt

Joanna Scheuring-Wielgus

Lider
Ideologie

liberalizm, socjoliberalizm, proeuropeizm

Ważniejsi członkowie

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lzqfg
d3lzqfg
d3lzqfg
Więcej tematów
d3lzqfg