Jacek Wojciechowicz
Miejsce urodzenia: | Racibórz |
Partie: | PO - Platforma Obywatelska (2001-2018) Unia Wolności (1995–1997) Kongres Liberalno-Demokratyczny (1991–1994) |
Jacek Wojciechowicz był wiceprezydentem Warszawy. W wyborach samorządowych 2018 kandyduje na urząd prezydenta jako polityk bezpartyjny.
Jacek Wojciechowicz – życiorys i działalność polityczna
Jacek Wojciechowicz urodził się 26 czerwca 1969 roku w Raciborzu. Był posłem na Sejm IV i V kadencji. Zdobył wykształcenie prawnicze. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. W 1990 roku został wybrany na wiceprezydenta Raciborza i urząd ten sprawował przez cztery lata. Po zakończeniu kadencji objął stanowisko dyrektora ds. inwestycji w firmie Temik Finance.
Od 1997 roku Jacek Wojciechowicz angażował się w politykę lokalną. Był m.in. burmistrzem Wesołej i zastępcą burmistrza dzielnicy Warszawa-Targówek. Należał do trzech partii politycznych. Na początku lat 90. wstąpił w szeregi Kongresu Liberalno-Demokratycznego, w 1995 roku został członkiem Unii Wolności, a w 2001 roku – Platformy Obywatelskiej. Z listy PO Jacek Wojciechowicz startował w wyborach parlamentarnych 2001 i 2005. Dwukrotnie uzyskał mandat poselski (za pierwszym razem do Sejmu wszedł na miejsce Zbigniewa Chrzanowskiego).
Jacek Wojciechowicz – wiceprezydent Warszawy
Jacek Wojciechowicz w 2006 roku został powołany na wiceprezydenta Warszawy przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. Po dziesięciu latach w wyniku zarzutów, które obciążały go po aferze reprywatyzacyjnej, utracił sprawowany urząd. W 2018 roku wystąpił z Platformy Obywatelskiej i ogłosił swoją bezpartyjną kandydaturę na prezydenta miasta stołecznego. Decyzja o udziale w wyborach samorządowych 2018 zbiegła się z wydaniem książki "Kulisy warszawskiego ratusza", do której Jacek Wojciechowicz udzielił wywiadu dziennikarce Magdalenie Rigamonti.
Jacek Wojciechowicz – program w wyborach samorządowych 2018
Jacek Wojciechowicz stoi na czele komitetu wyborczego "Akcja Warszawa". Ma plan na odkorkowanie stolicy – proponuje m.in. tańsze bilety komunikacji miejskiej, bezpłatne podróżowanie po Śródmieściu w godzinach 11–14, wprowadzenie inteligentnego systemu kontroli ruchu, a także wybudowanie monoraila, czyli kolejki na estakadach do obrzeżnych dzielnic Warszawy.
Ponadto Wojciechowicz deklaruje rozszerzenie programu in vitro i wprowadzenie edukacji seksualnej do szkół. Chce również utworzenia 50 tys. miejsc pracy po prawej stronie Wisły oraz rewitalizacji i poszerzenia centrum Warszawy, które miałoby sięgać od Woli aż do Pragi.
Komentarze