Trwa ładowanie...
d3s8iwt

Jacek Kurski

Najnowsze informacje
2.4
(60 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Gdańsk

Organizacje:
Partie:

Solidarna Polska (SP) (2012-2014, wiceprezes)

d3s8iwt
Agencja Gazeta
Źródło: Agencja Gazeta

Polski polityk, dziennikarz, były poseł na Sejm i deputowany do Parlamentu Europejskiego. Od stycznia 2016 prezes zarządu Telewizji Polskiej ur. 22 lutego 1966 roku w Gdańsku.

Jacek Kurski – wykształcenie i kariera zawodowa

Jacek Kurski z wykształcenia jest ekonomistą - ukończył studia na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Początkowo udzielał się jako dziennikarz - jego pierwsze teksty były publikowane pod koniec lat 80. m.in. w "Tygodniku Solidarność". Pracował również jako gdański korespondent BBC oraz dziennikarz Telewizji Polskiej. W późniejszych latach prowadził własną agencję reklamową.

Jacek Kurski – kariera polityczna

Jest bratem Jarosława Kurskiego - zastępcy redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej". Jacek Kurski pierwsze polityczne kroki postawił jeszcze w czasach PRL, wstępując do "Solidarności". Po roku 1989 związał się początkowo z Porozumieniem Centrum. Bez powodzenia ubiegał się z ramienia tej partii o mandat poselski w wyborach parlamentarnych 1993. Blisko współpracował z Janem Olszewskim. Ponownie kandydował do Sejmu w roku 1997, jednak i tym razem nie udało mu się otrzymać poselskiej nominacji. Następnie Jacek Kurski przystąpił do Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, z którego został usunięty po wyborach w roku 2001. Wcześniej, bo w roku 1998, zasiadł w ławach sejmiku pomorskiego. Po wykluczeniu z ZChN Kurski przystąpił do PiS, by później dołączyć do Ligi Polskich Rodzin. Przez konflikty wewnątrzpartyjne polityk zmuszony był jednak opuścić szeregi ugrupowania. W roku 2005 uzyskał swój pierwszy mandat poselski z ramienia PiS. Z powodzeniem ubiegał się o reelekcję dwa lata później, a w roku 2009 został wybrany europosłem. W listopadzie 2011 ponownie usunięty z Prawa i Sprawiedliwości. Jacek Kurski bez powodzenia ubiegał się o kolejny mandat deputowanego do PE (startował jako kandydat Solidarnej Polski) w roku 2014. Pod koniec 2015 powołany na podsekretarza w MKiDN. Obecnie prezes zarządu TVP.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3s8iwt
d3s8iwt
d3s8iwt
Więcej tematów
d3s8iwt