Jacek Kurski
Miejsce urodzenia: | Gdańsk |
Organizacje: | |
Partie: | Solidarna Polska (SP) (2012-2014, wiceprezes) |
Polski polityk, dziennikarz, były poseł na Sejm i deputowany do Parlamentu Europejskiego. Od stycznia 2016 prezes zarządu Telewizji Polskiej ur. 22 lutego 1966 roku w Gdańsku.
Jacek Kurski – wykształcenie i kariera zawodowa
Jacek Kurski z wykształcenia jest ekonomistą - ukończył studia na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Początkowo udzielał się jako dziennikarz - jego pierwsze teksty były publikowane pod koniec lat 80. m.in. w "Tygodniku Solidarność".
Przez lata Jacek Kurski pracował również jako gdański korespondent BBC oraz dziennikarz Telewizji Polskiej. Współtworzył programy publicystyczne Lewiatan, Sprawę dla reportera, Rozmowy kanciastego stołu i Refleks.
Po odejściu z TVP, do 1998 roku prowadził własną agencję reklamową.
W 1993 roku opublikował napisaną wspólnie z Piotrem Semką książkę "Lewy czerwcowy", w której zawarto zapis wywiadów z politykami związanymi z rządem Jana Olszewskiego na temat odwołania jego gabinetu w czerwcu 1992 roku. Następnie zrealizował filmy "Nocna Zmiana" i "III RP - kto miał rację?". Jest bratem Jarosława Kurskiego - zastępcy redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej".
Jacek Kurski – kariera polityczna
Jacek Kurski pierwsze polityczne kroki postawił jeszcze w czasach PRL, wstępując do "Solidarności". Po roku 1989 związał się początkowo z Porozumieniem Centrum. Bez powodzenia ubiegał się z ramienia tej partii o mandat poselski w wyborach parlamentarnych 1993. Przed wyborami parlamentarnymi był szefem kampanii wyborczej tego ugrupowania. Uzyskał niecałe 6 tysięcy głosów.
Blisko współpracował z Janem Olszewskim, przystąpił do jego Ruchu Odbudowy Polski. Był rzecznikiem prasowym tego ugrupowania. Ponownie kandydował do Sejmu w roku 1997, jednak i tym razem nie udało mu się otrzymać poselskiej nominacji. Następnie Jacek Kurski przystąpił do Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, z którego został usunięty po wyborach w roku 2001. Wcześniej, bo w roku 1998, zasiadł w ławach sejmiku pomorskiego.
Po wykluczeniu z ZChN Kurski przystąpił do PiS, by później dołączyć do Ligi Polskich Rodzin. Był głównym autorem kampanii wyborczej Ligi Polskich Rodzin do Parlamentu Europejskiego. W 2004 popadł w konflikt z liderem LPR na Pomorzu Robertem Strąkiem i został wykluczony z tej partii. W roku 2005 uzyskał swój pierwszy mandat poselski z ramienia PiS. W tym samym roku brał udział w kampanii wyborczej Lecha Kaczyńskiego w trakcie wyborów prezydenckich. Z powodzeniem ubiegał się o reelekcję dwa lata później, a w roku 2009 został wybrany europosłem.
W listopadzie 2011 ponownie usunięty z Prawa i Sprawiedliwości. Jacek Kurski bez powodzenia ubiegał się o kolejny mandat deputowanego do PE (startował jako kandydat Solidarnej Polski) w roku 2014.
Po wykluczeniu z PiS w 2011 roku zaangażował się w budowę powstałej w 2012 partii Solidarna Polska, której został wiceprezesem. 14 grudnia 2013 ponownie wybrany na wiceprezesa tej partii. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 bezskutecznie ubiegał się o reelekcję. 4 czerwca tego samego roku ogłosił decyzję o czasowym wycofaniu się z polityki i rezygnacji z wszystkich funkcji w Solidarnej Polsce, rok później wziął udział w konwencji organizowanej przez PiS. Wtedy został wykluczony z Solidarnej Polski.
Pod koniec 2015 powołany został na podsekretarza w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z tego stanowiska został odwołany 7 stycznia 2016 roku, dzień przed objęciem funkcji prezesa TVP. Od tego czasu dwukrotnie był odwoływany z tej funkcji, a następnie ponownie na nią powoływany przez Radę Mediów Narodowych.
Jacek Kurski - życie prywatne
Jacek Kurski w 1991 roku ożenił się z Moniką Mucek. Związek ten zakończył się rozwodem w 2015 roku. Watykan udzielił Kurskim rozwodu kościelnego, który stwierdził nieważność małżeństwa. Z tego małżeństwa para ma trójkę dzieci.
W lipcu 2018 roku wziął ślub cywilny z Joanną Wąsowską, a dwa lata później - po stwierdzeniu przez sąd kościelny ich pierwszych małżeństw - wziął ślub kościelny w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Para ma córkę Annę Klarę Teodorę, która urodziła się 25 marca 2021 roku.
Komentarze