Trwa ładowanie...
d2ey543

Łukasz Gibała

Najnowsze informacje
2.2
(10 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Kraków

Organizacje:

Logiczna Alternatywa

Logiczna Alternatywa dla Krakowa (od 2014 roku, lider)

Partie:

PO - Platforma Obywatelska (2004–2012)

Twój Ruch (2013–2014)

Ruch Palikota (2012–2013)

d2ey543
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Łukasz Gibała to bezpartyjny kandydat na prezydenta Krakowa w wyborach samorządowych 2018. W jego programie wyborczym wiele miejsca zajmują kwestie związane z zielenią miejską i zagospodarowaniem przestrzennym.

Łukasz Gibała – życiorys i wykształcenie

Łukasz Gibała – były poseł i kandydat na prezydenta Krakowa – urodził się 10 września 1977 roku w stolicy Małopolski. Jest synem Anny i Leszka Gibałów oraz siostrzeńcem Jarosława Gowina. Ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim i w 2007 roku uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w dziedzinie filozofii.

Był stypendystą University of Notre Dame w Stanach Zjednoczonych, a po powrocie do kraju zaczął stawiać pierwsze kroki w biznesie. Jako przedsiębiorca Gibała działa w dwóch branżach – informatycznej i turystycznej. Prowadzi trzy firmy i jest współwłaścicielem hurtowni prowadzonej przez jego ojca.

Łukasz Gibała – Ruch Palikota, PO i Logiczna Alternatywa dla Krakowa

Łukasz Gibała z polityką zetknął się po raz pierwszy, będąc członkiem Klubu Jagiellońskiego – stowarzyszenia krzewiącego tradycje republikańskie. W 2004 roku został członkiem Platformy Obywatelskiej. Dwa lata później wybrano go na radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego. Przewodził Komisji Rozwoju Regionu, Promocji i Współpracy z Zagranicą. Startował w wyborach parlamentarnych 2007 i otrzymał mandat poselski na Sejm VI kadencji.

W kolejnych wyborach (2011) Łukasz Gibała starał się o reelekcję. Zakończył kampanię sukcesem – został posłem na Sejm VII kadencji. W latach 2010–2012 był w zarządzie krakowskiego PO, a następnie przeszedł do Ruchu Palikota. W 2013 roku został wyróżniony na łamach "Polityki" – znalazł się w rankingu najlepszych posłów. Doceniono go za wierność kwestiom gospodarczym. Kiedy Ruch Palikota przekształcił się w Twój Ruch, Łukasz Gibała zasiadł w zarządzie.

W 2014 roku polityk wystąpił z partii i wziął udział w wyborach samorządowych. Ubiegał się się o objęcie urzędu prezydenta Krakowa. Zajął trzecie miejsce z wynikiem 11,6 proc. głosów. Po wyborach zawiązał stowarzyszenie Logiczna Alternatywa dla Krakowa, które działa na rzecz mieszkańców. Celem aktywistów zrzeszonych w LAK jest głównie walka o czyste powietrze i zieleń miejską, a także o efektywność i bezpieczeństwo transportu publicznego.

Łukasz Gibała – Kraków w programie kandydata na prezydenta

Łukasz Gibała jako bezpartyjny kandydat na prezydenta w wyborach samorządowych 2018 chce z determinacją zabiegać o sprawy lokalne. Ma plan na zagospodarowanie Nowej Huty. Proponuje przywrócenie na parterze nowohuckich budynków sklepów i kawiarni, by dzielnica znów tętniła życiem, rewitalizację okolic zalewu i utworzenie nowych miejsc pracy w Centrum Logistycznym Nowa Huta.

Sprzeciwia się betonowaniu Krakowa, dlatego deklaruje blokadę budowy gigantycznego osiedla na Klinach, które ma powstać w ramach projektu "Mieszkanie Plus". Łukasz Gibała złożył również zobowiązanie, że po objęciu prezydentury zbuduje długo wyczekiwaną kładkę nad torami na Żabińcu. W programie wyborczym Gibały nie brakuje też rozwiązań mających na celu usprawnienie komunikacji miejskiej, wsparcie krakowskich seniorów, a także rozwój kultury i edukacji.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ey543
d2ey543
d2ey543
Więcej tematów
d2ey543