Trwa ładowanie...
d4kpqx8
d4kpqx8
d4kpqx8
d4kpqx8

Krzysztof Kwiatkowski

Najnowsze informacje
d4kpqx8
3.1
(13 głosów)
Oceń:
d4kpqx8
Miejsce urodzenia:

Zgierz

Partie:

PO - Platforma Obywatelska (od 2004 roku do 2013 roku, poseł)

d4kpqx8
Krzysztof Kwiatkowski pełnił funkcję prokuratora generalnego
East News
Krzysztof Kwiatkowski pełnił funkcję prokuratora generalnego

Krzysztof Kwiatkowski to urzędnik oraz polityk. Był ministrem sprawiedliwości oraz prokuratorem generalnym, a od 2013 roku pełni urząd prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Był Senatorem VII kadencji i posłem na Sejm VII kadencji. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej w 2011 roku oraz Nagrodą im. Andrzeja Bączkowskiego w 2013 roku. Został także kawalerem Międzynarodowego Zakonu Rycerskiego Świętego Jerzego.

Krzysztof Kwiatkowski – życie prywatne

Krzysztof Kwiatkowski urodził się w Zgierzu, uczęszczał do Szkoły Podstawowej im. Ludwika Waryńskiego, a potem uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Zgierzu. Zapadł na chorobę nowotworową, co uniemożoliwiło mu studiowanie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Uzyskał jednak tytuł magistra na Uniwersytecie Warszawskim. Był związany z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów.

Krzysztof Kwiatkowski ma brata, Sebastiana Kwiatkowskiego, a także dwóch synów: Jakuba i Michała. Był żonaty z Renatą Kwiatkowską, łódzką dziennikarką telewizyjną, ale wziął rozwód. Małżeństwo trwało 17 lat.

Krzysztof Kwiatkowski – działalność polityczna i publiczna

Krzysztof Kwiatkowski od 1993 roku działał w samorządzie terytorialnym: pełnił funkcję szefa klubu radnych, przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej, także radnego. Zajmował również stanowisko wiceprezydenta Zgierza, a w 2006 roku kandydował na prezydenta Łodzi. Zakwalifikował się do drugiej tury wyborów, jednakże te wybory wygrał Jerzy Kropiwnicki. Kwiatkowski otrzymał jednak mandat w sejmiku łódzkim.

Ponadto Krzysztof Kwiatkowski działał w Akcji Wyborczej Solidarność, był szefem Ruchu Młodych AWS. Był także członkiem zarządu krajowego Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Od 1997 roku do 2001 roku pełnił funkcję osobistego sekretarza premiera Jerzego Buzka. W 2004 roku stał się członkiem Platformy Obywatelskiej.

W 2007 roku został wybrany na senatora z ramienia PO w okręgu łódzkim i zasiadał na czele Komisji Ustawodawczej. Natomiast w 2009 roku Lech Kaczyński powołał go na urząd prokuratora generalnego oraz ministra sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska. W 2010 roku jednak Andrzej Seremet przejął po nim stanowisko prokuratora generalnego na mocy urzędowego rozdzielenia stanowiska prokuratora generalnego oraz stanowiska ministra sprawiedliwości. W tym samym roku Kwiatkowski został członkiem zespołu, zajmującego się działaniami podejmowanymi w związku z katastrofą smoleńską.

W następnych wyborach parlamentarnych w 2011 roku ponownie otrzymał mandat poselski. Podobnie jak poprzednio startował z okręgu łódzkiego.

W 2013 roku został powołany na stanowisko prezesa NIK-u. Urząd ten objął oficjalnie po rezygnacji z członkostwa w Platformie Obywatelskiej.

Sejm uchylił immunitet Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. Zostały mu przedstawione zarzuty, dotyczące przestępstw związanych z konkursami na stanowiska kierownicze w Najwyższej Izbie Kontroli.

d4kpqx8
d4kpqx8

d4kpqx8
d4kpqx8
Więcej tematów
d4kpqx8