Trwa ładowanie...
dswfk3o

Krzysztof Kwiatkowski

Najnowsze informacje
3.2
(14 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Zgierz

Partie:

PO - Platforma Obywatelska (od 2004 roku do 2013 roku, poseł)

dswfk3o
East News
Źródło: East News

Krzysztof Kwiatkowski to urzędnik oraz polityk. Był ministrem sprawiedliwości oraz prokuratorem generalnym, a od 2013 roku pełni urząd prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Był Senatorem VII kadencji i posłem na Sejm VII kadencji. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej w 2011 roku oraz Nagrodą im. Andrzeja Bączkowskiego w 2013 roku. Został także kawalerem Międzynarodowego Zakonu Rycerskiego Świętego Jerzego.

Krzysztof Kwiatkowski – życie prywatne

Krzysztof Kwiatkowski urodził się w Zgierzu, uczęszczał do Szkoły Podstawowej im. Ludwika Waryńskiego, a potem uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Zgierzu. Zapadł na chorobę nowotworową, co uniemożoliwiło mu studiowanie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Uzyskał jednak tytuł magistra na Uniwersytecie Warszawskim. Był związany z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów.

Krzysztof Kwiatkowski ma brata, Sebastiana Kwiatkowskiego, a także dwóch synów: Jakuba i Michała. Był żonaty z Renatą Kwiatkowską, łódzką dziennikarką telewizyjną, ale wziął rozwód. Małżeństwo trwało 17 lat.

Krzysztof Kwiatkowski – działalność polityczna i publiczna

Krzysztof Kwiatkowski od 1993 roku działał w samorządzie terytorialnym: pełnił funkcję szefa klubu radnych, przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej, także radnego. Zajmował również stanowisko wiceprezydenta Zgierza, a w 2006 roku kandydował na prezydenta Łodzi. Zakwalifikował się do drugiej tury wyborów, jednakże te wybory wygrał Jerzy Kropiwnicki. Kwiatkowski otrzymał jednak mandat w sejmiku łódzkim.

Ponadto Krzysztof Kwiatkowski działał w Akcji Wyborczej Solidarność, był szefem Ruchu Młodych AWS. Był także członkiem zarządu krajowego Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Od 1997 roku do 2001 roku pełnił funkcję osobistego sekretarza premiera Jerzego Buzka. W 2004 roku stał się członkiem Platformy Obywatelskiej.

W 2007 roku został wybrany na senatora z ramienia PO w okręgu łódzkim i zasiadał na czele Komisji Ustawodawczej. Natomiast w 2009 roku Lech Kaczyński powołał go na urząd prokuratora generalnego oraz ministra sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska. W 2010 roku jednak Andrzej Seremet przejął po nim stanowisko prokuratora generalnego na mocy urzędowego rozdzielenia stanowiska prokuratora generalnego oraz stanowiska ministra sprawiedliwości. W tym samym roku Kwiatkowski został członkiem zespołu, zajmującego się działaniami podejmowanymi w związku z katastrofą smoleńską.

W następnych wyborach parlamentarnych w 2011 roku ponownie otrzymał mandat poselski. Podobnie jak poprzednio startował z okręgu łódzkiego.

W 2013 roku został powołany na stanowisko prezesa NIK-u. Urząd ten objął oficjalnie po rezygnacji z członkostwa w Platformie Obywatelskiej.

Sejm uchylił immunitet Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. Zostały mu przedstawione zarzuty, dotyczące przestępstw związanych z konkursami na stanowiska kierownicze w Najwyższej Izbie Kontroli.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dswfk3o
dswfk3o
dswfk3o
Więcej tematów
dswfk3o