Krzysztof Żuk
Miejsce urodzenia: | Krasnystaw |
Partie: |
Krzysztof Żuk to polityk samorządowy z tytułem naukowym doktora nauk ekonomicznych. Deklaruje on przynależność do Platformy Obywatelskiej, z której ramienia z powodzeniem ubiegał się o urząd Prezydenta Lublina. Funkcję tę sprawuje od 2010 r.
Krzysztof Żuk - wykształcenie
Krzysztof Żuk jest polskim politykiem samorządowym, urodzonym 21 czerwca 1957 r. w Krasnymstawie (woj. lubelskie). W 1990 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych i w tym samym roku objął posadę asystenta, a następnie adiunkta w Zakładzie Finansów Podmiotów Gospodarczych na Wydziale Ekonomicznym UMCS w Lublinie. Żuk wykładał także w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Oprócz tego obecnie urzędujący Prezydent Lublina ma w swoim życiorysie zawodowym również współpracę z Instytutem Badań nad Gospodarką Rynkową (ośrodkiem analityczno-badawczym).
Krzysztof Żuk - działalność polityczna
Na początku swojej kariery politycznej Żuk związany był ze Świdnikiem. Tuż po uzyskaniu stopnia doktora nauk ekonomicznych bez skutku ubiegał się o miejsce w parlamencie, startując w wyborach z list Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Od 1990 do 1996 uzyskawszy mandat Radnego Miejskiego, przewodniczył posiedzeniom rady w Świdniku, a w 1996 r. mianowano go dyrektorem lubelskiej delegatury Ministra Skarbu Państwa.
W 2006 r. powołano go na wiceprezydenta Lublina, a w 2007 r. na podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. W 2010 r. Żuk startował w wyborach na Prezydenta Lublina z ramienia Platformy Obywatelskiej i pokonawszy Lecha Sprawkę (PiS) w II turze, objął ten urząd. W 2014 r. z powodzeniem ubiegał się o reelekcję i jak zapowiada również w wyborach samorządowych w 2018 r. ma zamiar ponownie stanąć w wyścigu o fotel prezydencki w Lublinie.
Krzysztof Żuk - kontrowersje
W 2016 r. obecnie urzędujący Prezydent Lublina znalazł się pod lupą kontrolerów CBA, w opinii których Żuk, zasiadając w radzie nadzorczej PZU Życie, złamał art. 4 ustawy antykorupcyjnej, wedle którego włodarze miast i wsi nie mogą zasiadać w organach spółek handlowych. Żuk bronił się przed tymi oskarżeniami, tłumacząc, że mają one podłoże polityczne. W związku z powyższym wojewoda lubelski 6 lutego 2017 r. wygasił mandat prezydencki Krzysztofa Żuka, który skorzystał z przysługującego mu prawa i złożył odwołanie od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sprawa ta nie została wyjaśniona do dzisiaj.
Kontrowersje budzi także tzw. "afera biurowcowa", z którą bardzo często łączy się nazwisko Żuka. Dotyczy ona umów najmu biur w nieistniejącym jeszcze gmachu firmy Orion. Obecnie sprawą zajmuje się rzecznik dyscypliny finansów publicznych, który działa przy Ministerstwie Finansów.
Komentarze