ycipk-lv0dtt
ycipk-lv0dtt

Jarosław Makowski - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Jarosław Makowski jest kandydatem na prezydenta Katowic wikimedia commons - CC BY-SA 4.0
Podziel się
ycipk-lv0dtt

Jarosław Makowski to kandydat PO i .Nowoczesnej na prezydenta Katowic. Jako reprezentant Koalicji Obywatelskiej stawia na dialog i reaguje na bieżące potrzeby mieszkańców, m.in. przebudowę ul. Warszawskiej.

Jarosław Makowski – wykształcenie i kariera zawodowa

Jarosław Makowski urodził się 22 kwietnia 1973 roku w Kutnie. Jest radnym Sejmiku Województwa Śląskiego V kadencji, historykiem filozofii, publicystą i dziennikarzem. Ukończył filozofię w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz teologię na Papieskim Wydziale Teologicznym Bobolanum w Warszawie. Był nauczycielem filozofii w liceach w Krakowie i w Pszczynie.

Dr Jarosław Makowski wydał kilka książek o tematyce filozoficznej i teologicznej, m.in. "Dziesięć ważnych słów. Rozmowy o Dekalogu" (2002), "Wariacje Tischnerowskie" (2012) i "Pobudka, Kościele!" (2018). Od 1999 do 2004 roku regularnie publikował w "Tygodniku Powszechnym", a od 2007 roku należy do zespołu redakcyjnego "Krytyki Politycznej". Jego artykuły ukazywały się również w "Rzeczpospolitej", "Gazecie Wyborczej", "Newsweeku”, "Więzi" i "W Drodze".

Jarosław Makowski – Instytut Obywatelski i działalność polityczna

ycipk-lv0dtt

W latach 2010–2015 Jarosław Makowski pełnił funkcję dyrektora Instytutu Obywatelskiego, czyli ośrodka badawczo-analitycznego (think tanku) PO. Z ramienia Platformy Obywatelskiej w 2014 roku uzyskał mandat radnego do Sejmiku Województwa Śląskiego V kadencji.

Od 2017 roku Jarosław Makowski jest przewodniczącym PO w Katowicach. Założył tam Stowarzyszenie „BoMiasto”, które ma promować zrównoważony rozwój i aktywizować społeczeństwo obywatelskie. Zrealizował też pierwszą edycję projektu Społecznej Mapy Katowic, który ma służyć zwróceniu uwagi władz z centrum na mniejsze dzielnice miasta. Jarosław Makowski kandyduje na prezydenta stolicy województwa śląskiego w wyborach samorządowych 2018.

Jarosław Makowski – program wyborczy

Jarosław Makowski w swoim programie wyborczym podkreśla potrzebę wyjścia Katowic z cienia poprzemysłowej przeszłości. Ma w planach rewitalizację zdegradowanych terenów, na czele z ul. Warszawską, która mimo centralnego położenia na mapie miasta należy do najbardziej zaniedbanych katowickich ulic.

Kampanię zaczął od własnoręcznego zamalowania zniszczonej elewacji kamienicy na rogu Warszawskiej i św. Pawła. Jarosław Makowski obiecuje też powiększenie obszarów zielonych, usprawnienie transportu publicznego, zmniejszenie smogu i promowanie lokalnych przedsiębiorców.

ycipk-lv0dtt

Chce, żeby Katowice tworzyły przestrzeń przyjazną dzieciom, seniorom i osobom z niepełnosprawnościami, a także zwierzętom, które miałyby mieć wybiegi we wszystkich dzielnicach.

Jarosław Makowski – blog "Niebo w płomieniach"

Od lutego 2012 roku Jarosław Makowski na portalu internetowym gazety "Polityka" prowadzi bloga "Niebo w płomieniach". Publikuje swoje rozważania dotyczące bieżących wydarzeń nie tylko na lokalnej, ale również na krajowej scenie politycznej.

Stara się skupiać na sprawach pomijanych przez media głównego nurtu. Jarosław Makowski postrzega sieć jako przestrzeń dialogu, która ma moc przebudzenia społeczeństwa obywatelskiego.

Data urodzenia

22.04.1973

Miejsce urodzenia

Kutno

Profesja

filozof, teolog, polityk

Partie
ycipk-lv0dtt
ycipk-lv0dtt