Trwa ładowanie...
d2eayt3

Jacek Jaśkowiak

Najnowsze informacje
3.3
(8 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Poznań

Partie:
d2eayt3
Agencja Gazeta
Źródło: Agencja Gazeta

Jacek Jaśkowiak to przedsiębiorca, działacz sportowy i społeczny, polityk, a także prezydent Poznania w latach 2014–2018.

Jacek Jaśkowiak – wykształcenie i działalność zawodowa

Pochodzący z Poznania Jacek Jaśkowiak studiował w swoim rodzinnym mieście na Wydziale Prawa i Administracji UAM, ukończył też studia podyplomowe obejmujące dziedziny takie jak rachunkowość, finanse i podatki. Był również stypendystą stowarzyszenia GFPS-Polska w ramach współpracy z niemieckim Uniwersytetem w Bielefeld. Jako student Jaśkowiak należał do Związku Młodzieży Wiejskiej.

W latach 90. Jacek Jaśkowiak zdobywał doświadczenie w branży handlowej, pracując w przedsiębiorstwie Jana Kulczyka. Własne przedsiębiorstwo założył w 1997 roku, skupił działalność firmy na księgowości i doradztwie przedsiębiorstwom zagranicznym. Od 2007 roku działał jako prezes firmy "Jaśkowiak Sp. z o.o.". Współpracował też z Jackiem Kaczmarskim, z którym się przyjaźnił – zajmował się kwestiami menadżerskimi związanymi z działalnością artystyczną piosenkarza.

Jacek Jaśkowiak – działalność polityczna

Na arenie politycznej Jacek Jaśkowiak pojawił się w 2010 roku, kandydując w wyborach na prezydenta Poznania – tym razem bezskutecznie. Powodzenie odniósł za to w kolejnych wyborach prezydenckich w 2014 roku, gdy kandydował z listy Platformy Obywatelskiej, do której wstąpił rok wcześniej. W tych wyborach Jacek Jaśkowiak pokonał wtedy konkurenta Ryszarda Grobelnego.

Gdy kadencja prezydentury Jacka Jaśkowiaka zaczęła zbliżać się do końca, postanowił ubiegać się o reelekcję w wyborach w 2018 roku z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Rywalami Jaśkowiaka podczas wyborów zostali Tadeusz Zysk (PiS), Jarosław Pucek (Komitet Dobro Miasta), Dorota Bonk-Hammermeister (Koalicja Prawo do Miasta), Przemysław Hinc (Kukiz'15), Tomasz Lewandowski (KWW Lewica) i Wojciech Bratkowski (Poznań Od Nowa Inicjatywa Społeczna).

Jacek Jaśkowiak – zaangażowanie społeczne

W działalność publiczną Jacek Jaśkowiak angażował się aktywnie od 2008 roku, kiedy to jego wypowiedzi pojawiały się w Głosie Wielkopolski i Gazecie Wyborczej. Podczas sprawowania urzędu prezydenta (2014–2018) Jacek Jaśkowiak brał udział w organizowaniu corocznych Marszów Równości, a w 2018 roku objął kolejny z nich swoim honorowym patronatem.

Jacek Jaśkowiak to również aktywista w świecie sportu, który sam jest pasjonatem różnych aktywności, w tym biegów narciarskich (brał udział w Biegu Wazów i maratonach serii Worldloppe). Jego działania na rzecz tej dyscypliny umożliwiły organizację Pucharu Świata w biegach narciarskich w Szklarskiej Porębie w latach 2012 oraz 2014. Jaśkowiak należy do Komisji Światowej Federacji Narciarskiej (FIS) ds. Pucharu Świata w biegach narciarskich.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2eayt3
d2eayt3
d2eayt3
Więcej tematów
d2eayt3