Trwa ładowanie...
d993rv7

Janusz Lewandowski

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Lublin

Partie:

PO - Platforma Obywatelska (od 2001, członek)

d993rv7
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Janusz Lewandowski jest polskim ekonomistą i ekspertem w strukturach rządowych i europejskich. Zasiadał w Sejmie RP, a także Parlamencie Europejskim i Komisji Europejskiej.

Janusz Lewandowski – informacje ogólne

Janusz Lewandowski urodził się 13 czerwca 1951 roku w Lublinie. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim. Tytuł magistra uzyskał w 1974 roku, a dziesięć lat później został doktorem nauk ekonomicznych. Podczas studiów uprawiał biegi sprinterskie i w tej dziedzinie stanął na podium w akademickich mistrzostwach Polski. Między 1974 a 1983 rokiem Janusz Lewandowski wykładał na Uniwersytecie Gdańskim, a następnie był pracownikiem Polskich Linii Oceanicznych.

Janusz Lewandowski była także założycielem Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową w Gdańsku, w którym przewodniczy radzie fundatorów. Dorobek publicystyczny Janusza Lewandowskiego to artykuły i felietony pisane dla czasopism, takich jak „Rzeczpospolita”, „Polityka”, „Wprost”, „Newsweek” czy „Gazeta Wyborcza”, a także książki o znanych promotorach myśli liberalnej.

W 1993 roku poznańska redakcja „Gazety Wyborczej” przyznała mu nagrodę „Giganta”. W tym samym roku otrzymał nagrodę Kisiela. Janusz Lewandowski został również odznaczony w 2010 roku Perłą Honorową Polskiej Gospodarki, a rok później Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Ma żonę, Lidię oraz córkę, Justynę.

Janusz Lewandowski – kariera polityczna

Działalność polityczna Janusza Lewandowskiego rozpoczęła się w latach 80., gdy współpracował z „Solidarnością” w charakterze doradcy ekonomicznego. W 1988 roku był jednym z założycieli Kongresu Liberalno-Demokratycznego. W 1991 roku znalazł się w składzie rządu Jana Krzysztofa Bieleckiego, a w latach 1992-1993 rządu Hanny Suchockiej jako minister ds. przekształceń własnościowych. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć Janusza Lewandowskiego było uruchomienie giełdy i prace nad Programem Powszechnej Prywatyzacji.

Janusz Lewandowski zasiadał także w ławie poselskiej Sejmu I kadencji. W następnych wyborach jego partia nie zdobyła odpowiedniej liczby głosów, aby dostać się do parlamentu. Mandat zdobył ponownie dopiero po połączeniu Kongresu Liberalno-Demokratycznego z Unią Demokratyczną w nową partię, Unię Wolności, z której listy startował. Po raz czwarty Janusz Lewandowski został posłem w 2001 roku, już z ramienia Platformy Obywatelskiej (wyrosłej z UW).

W latach 2003-2015 pracował w strukturach Unii Europejskiej. Do polskiej polityki Janusz Lewandowski powrócił, aby, za nominacją premier Ewy Kopacz, przewodniczyć Radzie Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów. Urząd zakończył jeszcze w tym samym roku. Od 2016 roku jest doradcą ekonomicznym Platformy Obywatelskiej.

Janusz Lewandowski — kariera w UE

Początkowo Janusz Lewandowski był obserwatorem przy Parlamencie Europejskim. W 2004 został wybrany europosłem z ramienia PO. Przez ponad dwa kolejne lata stał na czele komisji budżetowej PE, następnie został wiceprzewodniczącym tego organu.

W 2009 Janusz Lewandowski powtórzył sukces w wyborach europejskich. Podczas swojej drugiej kadencji otrzymał nominację od polskiego rządu na stanowisko komisarza europejskiego w II Komisji José Barroso, gdzie miałby zająć się programowaniem finansowym i budżetem.

W 2010 roku Janusz Lewandowski był przesłuchiwany w PE jako kandydat do Komisji Europejskiej. Po zatwierdzeniu składu Komisji wygasł jego mandat europosła. Do Parlamentu Europejskiego powrócił po sukcesie w wyborach europejskich w 2014 roku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d993rv7
d993rv7
d993rv7
Więcej tematów
d993rv7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj