Komisja Europejska - KE
Organ wykonawczy Unii Europejskiej, nadzorujący pracę wszystkich agencji wspólnoty. Komisja reprezentuje interesy Unii jako całości, a nie poszczególnych państw, wchodzących w jej skład.
Powstanie Komisji Europejskiej
Komisja Europejska rozpoczęła swoją działalność w roku 1993 wraz z wejściem w życie ustaleń z Traktatu z Maastricht. Organ ten zastąpił powołaną w 1967 roku Komisję Wspólnot Europejskich, która powstała w wyniku połączenia Wysokiej Władzy, Komisji EWG oraz Komisji Euratomu. Siedziba KE mieści się w Brukseli. Od listopada 2014 na jej czele stoi były premier Luksemburga – Jean-Claude Juncker.
Skład KE
W skład Komisji Europejskiej wchodzi tylu komisarzy, ile jest państw członkowskich Unii. Każdy z przedstawicieli organu odpowiada za jedną określoną dziedzinę. Co ważne – komisarze nie mogą być w żaden sposób powiązani z instrukcjami krajów, z których pochodzą. Skład Komisji Europejskiej ustala Rada Unii Europejskiej (konieczne jest również zatwierdzenie listy członków przez Parlament Europejski). Przewodniczącego Komisji wybiera natomiast Rada Europejska.
Komisja Europejska – zakres obowiązków
Głównym zadaniem organu jest zajmowanie się bieżącymi zagadnieniami z zakresu polityki międzynarodowej, gospodarczej, rolnej, społecznej itp. Komisja Europejska nadzoruje zmiany prawne krajów członkowskich, prowadzi rozmowy z państwami, chcącymi wstąpić do wspólnoty oraz przygotowuje propozycje traktatów i innych międzynarodowych aktów prawnych, które są następnie tematem rozmów na posiedzeniach Rady Europejskiej.
Ważniejsi członkowie | Frans Timmermans (od 2014 roku, wiceprzewodniczący) |
Komentarze