Trwa ładowanie...
dgcm7bv

Komisja Europejska - KE

wp.pl import zajawki
Źródło: wp.pl import zajawki, fot: Rose Braverman

Organ wykonawczy Unii Europejskiej, nadzorujący pracę wszystkich agencji wspólnoty. Komisja reprezentuje interesy Unii jako całości, a nie poszczególnych państw, wchodzących w jej skład.
Powstanie Komisji Europejskiej
Komisja Europejska rozpoczęła swoją działalność w roku 1993 wraz z wejściem w życie ustaleń z Traktatu z Maastricht. Organ ten zastąpił powołaną w 1967 roku Komisję Wspólnot Europejskich, która powstała w wyniku połączenia Wysokiej Władzy, Komisji EWG oraz Komisji Euratomu. Siedziba KE mieści się w Brukseli. Od listopada 2014 na jej czele stoi były premier Luksemburga – Jean-Claude Juncker.

Skład KE

W skład Komisji Europejskiej wchodzi tylu komisarzy, ile jest państw członkowskich Unii. Każdy z przedstawicieli organu odpowiada za jedną określoną dziedzinę. Co ważne – komisarze nie mogą być w żaden sposób powiązani z instrukcjami krajów, z których pochodzą. Skład Komisji Europejskiej ustala Rada Unii Europejskiej (konieczne jest również zatwierdzenie listy członków przez Parlament Europejski). Przewodniczącego Komisji wybiera natomiast Rada Europejska.

Komisja Europejska – zakres obowiązków

Głównym zadaniem organu jest zajmowanie się bieżącymi zagadnieniami z zakresu polityki międzynarodowej, gospodarczej, rolnej, społecznej itp. Komisja Europejska nadzoruje zmiany prawne krajów członkowskich, prowadzi rozmowy z państwami, chcącymi wstąpić do wspólnoty oraz przygotowuje propozycje traktatów i innych międzynarodowych aktów prawnych, które są następnie tematem rozmów na posiedzeniach Rady Europejskiej.

dgcm7bv
Komisja Europejska - KE
Ważniejsi członkowie

Frans Timmermans (od 2014 roku, wiceprzewodniczący)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

Członkowie, liderzy, najnowsze informacje

dgcm7bv
dgcm7bv
dgcm7bv
Więcej tematów
dgcm7bv