Trwa ładowanie...
d22wcym

Frans Timmermans

Najnowsze informacje
2.3
(24 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Maastricht, Holandia

Organizacje:

Komisja Europejska - KE (od 2014 roku, wiceprzewodniczący)

d22wcym
PAP/EPA
Źródło: PAP/EPA

Frans Timmermans to holenderski polityk, członek Partii Pracy, były minister spraw zagranicznych Holandii, od 2014 roku wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

Frans Timmermans – wykształcenie

Frans Timmermans pochodzi z holenderskiego miasta Maastricht. Urodził się w 1961 roku. Rozpoczął edukację w Belgii, później uczył się w Rzymie, a w latach 1975-1980 odbył edukację w szkole w Heerlen. Studia wyższe odbył na Uniwersytecie im. Radbouda w holenderskim Nijmegen. Ukończył tam filologię francuską, kształcił się też pod kierunkiem prawa i literaturoznawstwa w ramach kursu na francuskiej uczelni w Nancy – oba uniwersytety skończył w 1985 roku. Znajomość języków Fransa Timmermansa obejmuje limburski i niderlandzki, jak również angielski, francuski, włoski, niemiecki i rosyjski.

Frans Timmermans – początki kariery

Frans Timmermans służył w lądowych oddziałach holenderskich sił zbrojnych w latach 1986-1987, następnie rozpoczął pracę dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych, pełniąc funkcję drugiego sekretarza ambasady holenderskiej w Rosji. Później pracował dla biura Hansa van den Broeka (między 1994 a 1995 rokiem) oraz dla Wysokiego Komisarza OBWE do spraw Mniejszości Narodowych (w latach 1995-1998).

Frans Timmermans – działalność polityczna

W latach 1985-1990 Frans Timmermans należał do partii Demokraci 66, potem wstąpił do Partii Pracy i w 1998 roku jako jej reprezentant został członkiem niższej izby parlamentarnej Tweede Kamer. W 2007 roku został sekretarzem stanu w biurze spraw zagranicznych, funkcję tę pełnił do 2010 roku, a dwa lata później objął stanowisko ministra spraw zagranicznych.

W wyniku nominacji Fransa Timmermansa na stanowisko pierwszego wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej urząd ministra spraw zagranicznych objął Bert Koenders. Timmermans dołączył do Komisji Europejskiej 1 listopada 2014 roku, przejmując też obowiązki komisarza w Komisji Jean-Claude’a Junckera.

Frans Timmermans – odznaczenia

Do osiągnięć Fransa Timmermansa należy zdobycie nagród i odznaczeń takich jak

  • Order Oranje-Nassau (2010),
  • dwa Ordery Zasługi RP (Krzyż Oficerski i Krzyż Wielki),
  • Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (2007),
  • Wielki Krzyż Orderu Zasług Chile (2009). Otrzymał też wyróżnienia przyznawane przez Bułgarię, Rumunię, Brazylię, Estonię, Litwę i Szwecję.

Frans Timmermans – życie prywatne

Frans Timmermans był dwukrotnie żonaty, z drugą partnerką Irene Timmermans jest od 2000 roku. Ma dwoje dzieci z pierwszego małżeństwa, a także syna i córkę z żoną Irene.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22wcym
d22wcym
d22wcym
Więcej tematów
d22wcym