Trwa ładowanie...
d3akc5e

Bruksela. KE pracuje nad skargą do Trybunału Sprawiedliwości wobec Polski

Komisja Europejska przygotowuje skargę na Polskę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w związku z systemem odpowiedzialności dyscyplinarnej wobec sędziów. Z inicjatywy Fransa Timmermansa, na cotygodniowym kolegium, sprawą zajmą się unijni komisarze.
Share
Bruksela. Frans Timmermans ma naciskać na komisarzy ws. skargi wobec Polski (zdj. arch)
Bruksela. Frans Timmermans ma naciskać na komisarzy ws. skargi wobec Polski (zdj. arch)Źródło: East News, Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
d3akc5e

- Rzeczywiście, jest taki projekt, którego autorem jest wiceszef KE Frans Timmermans. We wtorek o sprawie będą dyskutowali szefowie gabinetów komisarzy, a w środę komisarze na cotygodniowym kolegium. Timmermans jest inicjatorem tego, żeby to zostało zaakceptowane przez kolegium 9 października. Skarga nie jest jednak jeszcze przesądzona - przekazał Polskiej Agencji Prasowej wysoki rangą dyplomata unijny.

Z polskich źródeł dyplomatycznych, cytowanych przez "Gazetę Prawną" wynika, że Timmermans chce, aby skarga była rozpatrywana w trybie przyspieszonym. Polscy dyplomaci twierdzą jednak, że nie ma merytorycznego uzasadnienia dla procedowania skargi w takim trybie.

d3akc5e

Oficjalne postępowanie ws. naruszenia prawa unijnego przeciwko Polsce KE rozpoczęła już na początku kwietnia - chodzi o system tzw. dyscyplinarek dla sędziów. Komisja twierdziła wtedy, że system ma być zagrożeniem dla niezawisłości sędziowskiej. Dodatkowo Izba Dyscyplinarna, która składa się wyłącznie z sędziów wybranych przez Krajową Radę Sądowniczą (powołaną przez polityków), według KE, "nie gwarantuje bezstronności organu".
.
Czarzasty o kontrowersyjnych słowach Wałęsy: marna wypowiedź

W lipcu Komisja poprosiła rząd o wprowadzenie zmian, formalnie rozpoczynając drugi etap postępowania. Niecałe dwa miesiące później rząd w oficjalnej odpowiedzi odrzucił zastrzeżenia Brukseli. Rządzący zapewnili o "gwarancjach niezależności sędziowskiej" oraz o o "prawidłowo funkcjonującym systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej".

Jak przekazuje Polskie Radio z takiej odpowiedzi nie jest usatysfakcjonowana KE i dlatego zdecydowano się przygotować pozew przeciwko Polsce, który zostanie skierowany do TSUE. Oficjalne pismo ma trafić do Luksemburga, gdzie sędziowie zadecydują kto ma rację w tym sporze.

d3akc5e

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Polskie Radio, Gazeta Prawna

d3akc5e

Podziel się opinią

Share
d3akc5e
d3akc5e
Więcej tematów