Trwa ładowanie...

Bruksela. KE pracuje nad skargą do Trybunału Sprawiedliwości wobec Polski

Komisja Europejska przygotowuje skargę na Polskę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w związku z systemem odpowiedzialności dyscyplinarnej wobec sędziów. Z inicjatywy Fransa Timmermansa, na cotygodniowym kolegium, sprawą zajmą się unijni komisarze.

Bruksela. KE pracuje nad skargą do Trybunału Sprawiedliwości wobec PolskiŹródło: East News, fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
d2w3yi7
d2w3yi7

- Rzeczywiście, jest taki projekt, którego autorem jest wiceszef KE Frans Timmermans. We wtorek o sprawie będą dyskutowali szefowie gabinetów komisarzy, a w środę komisarze na cotygodniowym kolegium. Timmermans jest inicjatorem tego, żeby to zostało zaakceptowane przez kolegium 9 października. Skarga nie jest jednak jeszcze przesądzona - przekazał Polskiej Agencji Prasowej wysoki rangą dyplomata unijny.

Z polskich źródeł dyplomatycznych, cytowanych przez "Gazetę Prawną" wynika, że Timmermans chce, aby skarga była rozpatrywana w trybie przyspieszonym. Polscy dyplomaci twierdzą jednak, że nie ma merytorycznego uzasadnienia dla procedowania skargi w takim trybie.

Oficjalne postępowanie ws. naruszenia prawa unijnego przeciwko Polsce KE rozpoczęła już na początku kwietnia - chodzi o system tzw. dyscyplinarek dla sędziów. Komisja twierdziła wtedy, że system ma być zagrożeniem dla niezawisłości sędziowskiej. Dodatkowo Izba Dyscyplinarna, która składa się wyłącznie z sędziów wybranych przez Krajową Radę Sądowniczą (powołaną przez polityków), według KE, "nie gwarantuje bezstronności organu".
.
Czarzasty o kontrowersyjnych słowach Wałęsy: marna wypowiedź

W lipcu Komisja poprosiła rząd o wprowadzenie zmian, formalnie rozpoczynając drugi etap postępowania. Niecałe dwa miesiące później rząd w oficjalnej odpowiedzi odrzucił zastrzeżenia Brukseli. Rządzący zapewnili o "gwarancjach niezależności sędziowskiej" oraz o o "prawidłowo funkcjonującym systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej".

d2w3yi7

Jak przekazuje Polskie Radio z takiej odpowiedzi nie jest usatysfakcjonowana KE i dlatego zdecydowano się przygotować pozew przeciwko Polsce, który zostanie skierowany do TSUE. Oficjalne pismo ma trafić do Luksemburga, gdzie sędziowie zadecydują kto ma rację w tym sporze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Polskie Radio, Gazeta Prawna

d2w3yi7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2w3yi7
Więcej tematów