Trwa ładowanie...

Afera mailowa. Dworczyk o Dulkiewicz: "Cyniczna czy głupia?"

Wyciekły kolejne maile, które mają rzekomo pochodzić ze skrzynki ministra Michała Dworczyka. Tym razem mowa w nich o prezydent Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz. W jednym z nich miał określić ją jako serdeczną przyjaciółkę, a w innym pisać: "zastanawiam się, czy jest tak cyniczna, czy po prostu głupia".

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zaprosiła w 2019 roku na Westerplatte Fransa Timmermansa(Photo by Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zaprosiła w 2019 roku na Westerplatte Fransa Timmermansa(Photo by Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)Źródło: NurPhoto via Getty Images, fot: NurPhoto
d1wix3f
d1wix3f

W najnowszych upublicznionych mailach, które mają rzekomo pochodzić ze skrzynki pocztowej szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, mowa o obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gdańsku. Mają one pochodzić z przełomu sierpnia i września 2019.

Do sprawy odniosła się również Aleksandra Dulkiewicz.

Premier: Po co tę ustawę robiliśmy? Aby nam w kaszę dmuchali?

"Jeżeli chodzi o Westerplatte wszystko wygląda na to, że powinno być ok, poza 'drobiazgiem', o którym wczoraj wieczorem poinformowała mnie Dulczessa. Otóż nie tylko, że będzie Timmermans, ale zabierze głos. Podobno ma mówić wyłącznie o wojnie i wdzięczności dla Polaków za wyzwolenie Holandii. Rzekomo bez odniesień do bieżącej polityki. Co robimy? Jakieś propozycje?" - miał poinformować Michał Dworczyk.

d1wix3f

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans był wtedy gościem władz Gdańska. Odbierał odznaczenie w Europejskim Centrum Solidarności i przemawiał na Westerplatte. Informacja o jego obecności miała nie spodobać się premierowi. "Timmer ma nie zabierać głosu. Merkel nie będzie na Westerplatte. Dulkiewicz też najlepiej niech nie zabiera głosu. Ale Timmer - no way. Po co ustawę zrobiliśmy? Aby oni nam teraz w kaszę dmuchali?" - miał pisać Mateusz Morawiecki.

Zobacz także: Dobitna reakcja na wystąpienie Mariana Banasia. Poseł od Ziobry nie przebierał w słowach

Ustawa, o której rzekomo wspomina premier, to zapewne tzw. specustawa, na mocy której Skarb Państwa przejął od władz Gdańska grunty na Westerplatte.

d1wix3f

Jeszcze 31 sierpnia Michał Dworczyk miał napisać do premiera: "Rozmawiałem z nią jeszcze raz przedstawiając sprawę również jako Twoją osobistą prośbę. Po kolejnej rozmowie, wysłuchaniu dyrdymałów o Europie etc., wciąż się zastanawiam czy jest tak cyniczna, czy po prostu głupia...".

Temat krótko skomentowała także sama bohaterka owych maili. "Cynizm i głupota to traktowanie Westerplatte jak politycznego łupu, a ludzi oddających hołd jak prywatnych klakierów…" - napisała na Twitterze prezydent Gdańska.

Premier: Powinniśmy przywieźć ludzi, żeby pomagali w aplauzie

1 września, już po wystąpieniu Timmermansa, premier miał napisać do współpracowników: "Timmermans miał całkiem przyzwoite a miejscami nawet bardzo dobre dla Polski wystąpienie, natomiast nieładnie i prowokacyjnych w paru miejscach pociągnęła koleżanka Michała, pani prezydent Dulkiewicz, ponieważ w części naszego twardego elektoratu będzie hejt, że w ogóle ten Timmermans tam był, to warto, żeby narzucić taki zgodnie zresztą z prawdą spin. A w kwestiach praktycznych na przyszłość powinniśmy przywieźć ludzi, żeby pomagali w aplauzie "naszym", bo była absolutna dominacja tamtych. Szkoda" - miał napisać Mateusz Morawiecki.

d1wix3f

Premier miał też zwrócić się do dwóch współpracownic:  "Wpiszcie to do swoich groźnych notesików/zeszycików, bo we wrześniu mogą być jeszcze podobne sytuacje przed wyborami, no i na za rok - daj Boże już w formule państwowych obchodów!".

"Po pierwsze proszę o precyzję - Dulczessa to nie moja koleżanka, a najlepsza serdeczna przyjaciółka. Po drugie - dotrzymała słowa. Frans Timmermans miał wyważone przemówienie, a na temat treści jej wystąpienia nic nie mówiliśmy" - miał odpisać wieczorem premierowi Michał Dworczyk.

Próbowaliśmy parokrotnie uzyskać komentarz Centrum Informacyjnego Rządu. Nie odebrano od nas telefonu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1wix3f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wix3f
Więcej tematów