Trwa ładowanie...
dbkt5fl

Frans Timmermans o praworządności w Polsce. "Niestety nie mam dobrych wiadomości"

Frans Timmermans w ramach punktu informacyjnego Rady ds. Ogólnych referował ministrom o stanie praworządności w Polsce. Po spotkaniu powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że nie miał do przekazania dobrych informacji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Timmermans opowiadał o praworządności w Polsce
Timmermans opowiadał o praworządności w Polsce (PAP)
dbkt5fl

W środę Komisja Europejska ogłosiła, że zamierza przeprowadzić cykliczny przegląd praworządności. Na jego podstawie zostanie sporządzony coroczny raport. Ma on dotyczyć wszystkich państwa członkowskich. Jego celem ma być wczesne wykrywanie problemów z zakresu praworządności. Polska uznała te rozwiązania za dobre.

- Chcę, żeby było jasne: to nie jest alternatywa dla istniejących instrumentów, które Unia Europejska ma do swojej dyspozycji. To nie jest zmiana kursu Komisji - mówił Frans Timmermans na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady ds. Ogólnych.

Odniósł się również do sytuacji w Polsce. Timmermans przedstawiał informacje o naszym kraju ministrom ds. europejskich państw członkowskich. Wiceszef KE powiedział potem, że "niestety nie miał im do przekazania dobrych wiadomości".

dbkt5fl

Zobacz także: #SpełnijmyMarzeniePowstańca. Spotkajmy się 1 sierpnia i pokażmy, że pamiętamy

Podczas Rady ds. Ogólnych przedstawiciele Francji i Niemiec złożyli wniosek o kolejne wysłuchanie dotyczące praworządności w Polsce. Miałoby się ono odbyć przed wakacjami.

Przypomnijmy: w środę Komisja Europejska poinformowała, że przechodzi do drugiego etapu procedury związanej z naruszeniem prawa przez Polskę. KE skieruje do polskiego rządu pismo, do którego gabinet Mateusza Morawieckiego będzie musiał się odnieść. Polskie władze dostaną dwa miesiące na skorygowanie przepisów, które wskaże Komisja. KE zarzuca Polsce, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego "nie spełnia wymogów niezależności i reguł postępowania dyscyplinarnego".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: RMF FM

dbkt5fl

Podziel się opinią

Share
dbkt5fl
dbkt5fl