Trwa ładowanie...
ycipk-215540

Francja i Niemcy chcą kolejnego wysłuchania ws. praworządności w Polsce

Podczas Rady ds. Ogólnych przedstawiciele Francji i Niemiec złożyli wniosek o kolejne wysłuchanie dotyczące praworządności w Polsce. Miałoby się ono odbyć przed wakacjami. Polscy dyplomaci twierdzą, że wysłuchanie jest zbędne, ale deklarują gotowość złożenia wyjaśnień.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polscy dyplomaci twierdzą, że wysłuchanie jest zbędne
Polscy dyplomaci twierdzą, że wysłuchanie jest zbędne (Fotolia)
ycipk-215540

Unijni ministrowie ds. europejskich przez około pół godziny zajmowali się Polską na czwartkowym posiedzeniu Rady ds. Ogólnych w Brukseli. Tym razem nie było to wysłuchanie, a jedynie punkt informacyjny. W dyskusji wzięli udział wiceszef KE Frans Timmermans oraz przedstawiciele Francji, Niemiec, Belgii, Szwecji i Belgii.

Według nieoficjalnych informacji, podczas dyskusji wskazywano na wagę praworządności oraz na nierozwiązane problemy w tej sprawie w Polsce.

ycipk-215540

Wiceszef MSZ Konrad Szymański po posiedzeniu Rady powiedział, że zgadza się, iż praworządność w UE jest ważna. Zadeklarował również, że Polska jest gotowa do rozmów na ten temat. Podkreślił jednak, że nie widzi potrzeby prowadzenia dyskusji na poziomie politycznym, gdyż kwestią praworządności w Polsce zajmuje się Trybunał Sprawiedliwości UE.

Przypominjmy, w środę Komisja Europejska poinformowała, że przechodzi do drugiego etapu procedury związanej z naruszeniem prawa przez Polskę. KE skieruje do polskiego rządu pismo, do którego gabinet Mateusza Morawieckiego będzie musiał się odnieść. Polskie władze dostaną dwa miesiące na skorygowanie przepisów, które wskaże Komisja. KE zarzuca Polsce, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego "spełnia wymogów niezależności i reguł postępowania dyscyplinarnego".

Zobacz także: Nietypowa sytuacja w studio. Paweł Rabiej dołącza do wydarzenia Wirtualnej Polski

ycipk-215540

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-215540

ycipk-215540
ycipk-215540