Trwa ładowanie...

Komisja Europejska rozpoczyna drugi etap procedury dot. praworządności w Polsce. PiS zareagował

Komisja Europejska w środę po południu poinformowała o przejściu do drugiego etapu procedury związanej z naruszeniem prawa przez Polskę. Chodzi o procedury dyscyplinarne w sądownictwie. PiS nie zamierza się dostosowywać.

Share
Komisja Europejska rozpoczyna drugi etap procedury dot. praworządności w Polsce. PiS zareagował
Źródło: PAP/EPA, fot: FLORIAN WIESER
d2tj8qy

"Rząd nie zamierza zmieniać przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego" dowiedział się reporter RMF FM.

Komisja Europejska zarzuca Polsce m.in. ustanowienie Izby Dyscyplinarnej, która nie spełnia wymogów niezależności i reguł postępowania dyscyplinarnego.

W środę po południu w komunikacie poinformowano o wszczęciu 2. etapu procedury. Wcześniej nieoficjalnie mówił o tym TVN24.

KE wszczyna procedurę. PiS ma 2 miesiące na odpowiedź

Decyzja miała zostać podjęta na wtorkowej sesji kolegium komisarzy w Strasburgu. Oznacza to, że rząd PiS otrzyma pismo, do którego będzie musiał się odnieść.

Polska ma dwa miesiące na naprawienie systemu dyscyplinowania sędziów. Jeśli odmówi, KE może skierować sprawę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

Zobacz także: Kandydaci PO do Sejmu. Neumann zdradza datę ujawnienia list

Komisja Europejska krytykuje reformę sądownictwa PiS

Komisja Europejska wszczęła wobec Polski postępowanie o naruszenie prawa unijnego w kwietniu. Informowała, że nowy system dyscyplinarny nie gwarantuje niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

d2tj8qy

W jej ocenie mogło dojść również do złamania zobowiązań wynikających z art. 267 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Przepis gwarantuje sądom prawo do wnioskowania o wydanie orzeczeń w trybie prejudycjalnym przez Trybunał Sprawiedliwości UE.

- Misja nowej przewodniczącej Komisji Europejskiej daje podstawy do ostrożnego optymizmu, że relacje między Komisją a Polską będą bardziej normalne - podkreślił Sasin. W jego ocenie procedura, którą zamierza wszcząć KE, powinna zostać zakończona.

Zobacz także: Kandydaci PO do Sejmu. Neumann zdradza datę ujawnienia list

Źródło: TVN24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2tj8qy

Podziel się opinią

Share
d2tj8qy
d2tj8qy
Więcej tematów