Trwa ładowanie...
d3e53r3

Jean Claude Juncker

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Redange

d3e53r3
PAP/EPA
Źródło: PAP/EPA, fot: Patrick Seeger

Jean-Claude Juncker przez 18 lat był premierem Luksemburga. W 2014 roku objął urząd przewodniczącego Komisji Europejskiej. Opowiada się za jednością Unii Europejskiej, a także polityką otwartych granic dla uchodźców z Bliskiego Wschodu.

Jean-Claude Juncker – informacje ogólne

Jean-Claude Juncker urodził się 9 grudnia 1954 roku w Redange, niewielkim mieście w zachodnim Luksemburgu. Wychowywał się natomiast w Belvaux. Ukończył katolicką szkołę podstawową w Clairefontaine, w Belgii. Następnie powrócił do Luksemburga, aby uczyć się w szkole średniej Lycée Michel Rodange i zdać maturę europejską. Jean-Claude Juncker podjął studia prawnicze na Uniwersytecie w Strasburgu i uzyskał odpowiednie uprawnienia zawodowe. Jednak nigdy nie praktykował prawa, ponieważ poświęcił się działalności politycznej.

Jean-Claude Juncker zna biegle języki: francuski, niemiecki i angielski.

Jean-Claude Juncker – kariera polityczna

Jean-Claude Juncker zaraz po studiach wstąpił do Chrześcijańsko-Społecznej Partii Ludowej (CSV) i przez dłuższy czas pełnił w ugrupowaniu funkcję sekretarza parlamentarnego. W 1990 roku objął stanowisko przewodniczącego partii, zastępując Jeana Spauzera. W luksemburskiej Izbie Deputowanych Jean-Claude Juncker zasiadł po raz pierwszy w 1984 roku. Odtąd w każdych wyborach z pozytywnym skutkiem ubiegał się o reelekcję.

Poza tym kariera polityczna Jean-Claude'a Junckera obejmuje również stanowisko ministra pracy oraz ministra finansów w rządzie Jacques'a Santera.

Od 1995 do 2013 roku Jean-Claude Juncker zasiadał nieprzerwanie na fotelu premiera Luksemburga. Jednocześnie zachował teki ministra finansów i ministra pracy. W pierwszej kadencji rząd Junckera tworzyła jego partia w koalicji z Luksemburską Socjalistyczną Partią Robotniczą. Następnie doszło do porozumienia CSV z Partią Demokratyczną. W trzeciej kadencji Jean-Claude Juncker wraz z rządem powrócił do koalicji z socjalistami.

W 2009 roku Juncker został premierem po raz czwarty, ale w 2013 roku przedłożył swoją rezygnację wielkiemu księciu Henrykowi. Powodem dymisji było ujawnienie afery korupcyjnej w służbach specjalnych, z której premier nie wyciągnął konsekwencji wobec zaangażowanych w skandal.

Jean-Claude Juncker – przewodniczący KE

W marcu 2014 roku Jean-Claude Juncker został nominowany z ramienia Europejskiej Partii Ludowej kandydatem na przewodniczącego Komisji Europejskiej. Stanowisko objął 15 lipca tego samego roku, natomiast urzędowanie rozpoczął 1 listopada.

Wkrótce po wyborze wybuchł skandal z udziałem Jean-Claude'a Junckera. Tak zwana „afera LuxLeaks” dotyczyła obchodzenia systemu podatkowego w czasie, gdy polityk sprawował urząd premiera. W tego powodu frakcja eurosceptyczna Parlamentu Europejskiego złożyła wniosek o wotum nieufności wobec Junckera, który jednak został zdecydowanie odrzucony.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3e53r3
d3e53r3
d3e53r3
Więcej tematów
d3e53r3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj