Kolejna polska afera w KE. Przecieki
5 września odbędzie się pierwsza debata nt. praworządności w nowym składzie Parlamentu Europejskiego. Frans Timmermans ma mówić o "działaniach na rzecz praworządności". W tle ma się pojawić wątek afery w polskim ministerstwie sprawiedliwości.
30.08.2019 | aktual.: 30.08.2019 14:50
Debata potrwa 1,5 godziny. Odbędzie się na połączonych komisjach wolności obywatelskich i sprawiedliwości. Timmermans ma przedstawić nowym eurodeputowanym stan prawny i wyjaśnić, jakimi instrumentami dysponuje Unia, żeby bronić państwa prawa.
- Temat afery trollowej w Ministerstwie Sprawiedliwości z pewnością pojawi się podczas debaty, bo to sprawa zbyt duża, żeby ją pominąć - usłyszała w PE korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon.
Już wcześniej rzecznik Komisji Europejskiej przekazał stacji, że "KE nadal śledzi tę sprawę z bliska i bez względu na okoliczności niedopuszczalne jest nękanie sędziów".
Zaledwie parę tygodni temu niemiecka prasa informowała, że w nowej Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie będzie się już zajmował praworządnością. Powodem takich decyzji miały być zastrzeżenia krajów Grupy Wyszehradzkiej, które są w sporze z holenderskim politykiem.
Przypomnijmy, Timmermans wielokrotnie miał zastrzeżenia do szeroko pojętej praworządności w Polsce i prowadził procedurę mającą ukarać nasz kraj za łamanie zasad demokracji.
Unijny polityk startował na nowego szefa Komisji Europejskiej. Nie został jednak wybrany, m.in. przez negocjacje premiera Mateusza Morawieckiego.
Afera trollowa
Afera w Ministerstwie Sprawiedliwości wybuchła w poprzednim tygodniu. W zorganizowany proceder hejtowania, dyskredytowania i szkalowania niektórych sędziów w mediach społecznościowych zaangażowani mieli być m.in. wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, członkowie KRS: Maciej Nawacki i Jarosław Dudzicz, sędzia SN Konrad Wytrykowski i sędzia delegowany do resortu sprawiedliwości Jakub Iwaniec.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl