Trwa ładowanie...

Gorąco w Parlamencie Europejskim. Debata o praworządności

Debata o praworządności w Parlamencie Europejskim budzi ogromne emocje. Kilkakrotnie podniesiono temat afery w Ministerstwie Sprawiedliwości, a Beata Kempa pouczyła moderatora dyskusji, by nie pokrzykiwał na kobiety.

Gorąco w Parlamencie Europejskim. Debata o praworządnościŹródło: Forum
d3plrkf
d3plrkf

W Parlamencie Europejskim trwa dyskusja o praworządności. Zgromadzeni politycy podkreślają, że chcą zachowania wolności prasy i słowa, a także zasad w wymiarze sprawiedliwości. Wprost nawiązują do sytuacji w Polsce.

- W Polsce widzimy ataki na społeczności LGBT - powiedziała jedna z europosłanek. Podkreśliła przy tym, że trzeba powiązać przestrzeganie zasad z finansami. Inny polityk mówił o potrzebie zachowania pluralizmu mediów, apelował o "równą wymianę poglądów, a nie zakazy". Padło nawet pytanie o wykluczenie niektórych partii z PE. - Mogę łamać prawo i jednocześnie dostawać unijne pieniądze - nie podoba mi się to - stwierdził jeden z europosłów.

- Jeżeli nie nasilimy działań w sprawie obrony praworządności, wolności pracy, Unia Europejska będzie zagrożona - ocenił Frans Timmermans. I podkreślił, że jest zwolennikiem obrony budżetu unijnego w przypadku problemów z praworządnością.

Zobacz także: Wybory 2019. Małgorzata Kidawa-Błońska rywalem Jarosława Kaczyńskiego

Polscy europosłowie o praworządności w PE

Sylwia Spurek z Wiosny zapytała Timmermansa o to, "jak można by ominąć rząd przy rozdawaniu funduszy". - Jakie będą kolejne kroki komisji ws. Piebiaka? - dodała, nawiązując do afery w Ministerstwie Sprawiedliwości. Mówił o niej też Bartosz Arłukowicz.

d3plrkf

Jadwiga Wiśniewska zaatakowała Timmermansa. - Myślałam, że po wakacjach się pan trochę zdystansuje. Jak pan chce, ujednolicać zasady, kiedy systemy prawne w państwach członkowskich są różne? - zapytała. I dodała: - Angażował się pan w kampanię w Polsce. Był pan zagończykiem wyborczym Koalicji Europejskiej.

- Z trwogą stwierdzam, że w moim kraju prawo jest łamane ciągle Ostatni przykład to afera w Ministerstwie Sprawiedliwości, gdzie pod nadzorem ministra działała fabryka troli. Łamanie praworządności to najgroźniejsza broń i zagrożenie dla Europy - zaznaczyła Magdalena Adamowicz. Wspomniała o tym, że jej mąż został zamordowany. Jej wystąpienie przyjęto oklaskami.

- Od dawna oskarża pan Polskę - mówił do Timmermansa Jaki, odnosząc się do sposobu wyboru sędziów. Z kolei Beata Kempa poprosiła przewodniczącego Komisji o niepokrzykiwanie na kobiety. - Dużo tu się mówi o równouprawnieniu, chciałabym, żeby było przestrzegane - podkreśliła. Zwróciła się bezpośrednio do Timmermansa: - Przeżyliśmy dużo, zapewniam, że przeżyjemy też pana - powiedziała.

d3plrkf

- Okazało się, że ci, którzy są oskarżani o łamanie praworządności, tylko krytykują, bo nie mają nic do powiedzenia - podsumował Timmermans. Na tym nie poprzestał.

- Polska próbuje podporządkować sądy rządowi. Polscy sędziowie byli atakowani poprzez kampanie oszczerstw, bo się ze mną spotkali. Musimy walczyć z tego rodzaju nadużyciami - dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3plrkf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3plrkf
Więcej tematów