Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Kraków
Wideo
Najnowsze

Sondaż: Większy odsetek Polaków popiera stanowisko rządu PiS wobec Timmermansa

Pracownia Social Changes zapytała Polaków, jak oceniają batalię, którą polski rząd stoczył na szczycie w Brukseli. 1/3 Polaków uważa, że polski rząd słusznie sprzeciwiał się wyborowi Fransa Timmermansa na szefa Komisji Europejskiej
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mateusz Morawiecki, Frans Timmermans
Mateusz Morawiecki, Frans Timmermans (East News, Fot: Jan Bielecki)

Na pytanie: "Czy polski rząd słusznie sprzeciwiał się wyborowi Fransa Timmermansa na szefa Komisji Europejskiej?" - 33 proc. odpowiedziało, że "zdecydowanie tak" (14 proc.) lub "raczej tak" (19 proc.).

Przeciwnego zdania było 21 proc. badanych, z czego 11 proc. zdecydowanie nie popiera stanowiska polskiego rządu, a 10 proc. raczej nie popiera.

CZYTAJ TEŻ: Konrad Szymański: Frans Timmermans był nielojalny i utrzymywał temperaturę kłótni

Bardzo duża grupa badanych, bo aż 46 proc., nie ma zdania w tej sprawie.

Po odrzuceniu osób bez wyrobionej opinii wynika, że Polaków popierających stanowisko polskiego rządu jest 57 proc.

Przypomnijmy, że zbudowana przez Polskę i Grupę Wyszehradzką koalicja kilku państw sprzeciwiła się kandydaturze obecnego wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa na jej szefa. Był to sprzeciw skuteczny; na szczycie ustalono, że stanowisko szefa KE ma objąć niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen.

Slot

CZYTAJ TEŻ: Timmermans powstrzymany. To może być początek końca pisowskiej "Europy ojczyzn"

Frans Timmermans znany jest z zaangażowania w obronę praworządności w Polsce i spierania się z rządem PiS. Wiceszef KE aktywnie wspierał w czasie kampanii europejskiej Wiosnę Roberta Biedronia. Dwa lata temu "Gazeta Wyborcza” wyróżniła go go tytułem "Człowieka Roku".

Badanie zostało zrealizowane dla portalu wPolityce.pl metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu - zrealizowanym w dniach 5-10 lipca 2019 roku - wzięło udział ponad 1000 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów