Trwa ładowanie...
doifepa

Agnieszka Pomaska

Najnowsze informacje
2.9
(20 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Gdynia

Partie:

PO - Platforma Obywatelska (przewodnicząca PO w Gdańsku od 2010 roku)

doifepa
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Agnieszka Pomaska to polska polityk i posłanka na sejm od 2009 roku; reprezentantka Platformy Obywatelskiej oraz samorządowiec. Pochodzi z Trójmiasta, trenowała żeglarstwo i brała udział między innymi w zawodach na poziomie olimpijskim juniorów.

Agnieszka Pomaska – informacje ogólne

Agnieszka Pomaska urodziła się w Gdyni 8 stycznia 1980 roku, ma na swoim koncie osiągnięcia w sportach wodnych, od 2001 roku angażuje się politycznie. Działa jako samorządowiec i posłanka PO na Sejm VI, VII i VIII kadencji, a także na arenie międzynarodowej m.in. jako członek Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Agnieszka Pomaska – wykształcenie i kariera sportowa

Agnieszka Pomaska zdobyła wykształcenie wyższe na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Gdańskiego w 2005 roku. Od dzieciństwa trenowała żeglarstwo, początkowo w YKP Gdynia, później w Sopockim Klubie Żeglarskim.

Wśród osiągnięć sportowych Agnieszki Pomaskiej można wymienić zdobycie tytułu mistrzyni Polski w żeglarskiej klasie Optimist (1994), a także drugiej wicemistrzyni w olimpijskiej klasie Mistral w kategorii juniorek. W 2000 roku została Mistrzynią Polski w dyscyplinie windsurfing freestyle. Agnieszka Pomaska brała też udział w zawodach narciarskich jako reprezentantka Uniwersytetu Gdańskiego.

Agnieszka Pomaska – działalność polityczna

Agnieszka Pomaska rozpoczęła swoją karierę polityczną w 2001 roku, zasiadając w zarządzie gdańskich „Młodych Demokratów”. W 2002 roku została wybrana na radną Gdańska, a swoją działalność na tym stanowisku kontynuowała w 2006 roku, zostając wiceprzewodniczącą Rady Miasta. W 2003 roku Agnieszka Pomaska objęła stanowisko w gdańskim zarządzie PO, a w 2006 roku Radzie Krajowej partii.

Agnieszka Pomaska startowała w wyborach parlamentarnych 2007, a do grona posłów dołączyła 24 czerwca 2009 roku, zastępując Jarosława Wałęsę. W 2010 roku pełniła funkcję sekretarza Parlamentarnego Zespołu ds. Młodzieży i Studentów "Następne Pokolenie" i przewodniczyła Polsko-Portugalskiej Grupie Parlamentarnej.

Wybrana ponownie na posłankę w 2011 roku, Agnieszka Pomaska w VII kadencji Sejmu przewodniczyła Pomorskiemu Zespołowi Parlamentarnemu, a także Komisji ds. Unii Europejskiej (we wrześniu 2015 roku). Skutecznie ubiegała się o reelekcję w wyborach parlamentarnych 2015 – w 2016 roku została zastępcą przewodniczącego Komisji ds. Unii Europejskiej, a w czerwcu 2017 wiceprzewodniczącą zespołu ds. przyszłości Unii Europejskiej.

Agnieszka Pomaska – działalność międzynarodowa

Agnieszka Pomaska działa politycznie również na arenie międzynarodowej. W 2008 roku była delegatką i prelegentką podczas spotkania aktywistów World Movement for Democracy w Kijowie. Była członkiem hiszpańskojęzycznych grup biletarnych, w 2016 roku dołączyła do zespołu parlamentarnego Polska-Stany Zjednoczone, a także do delegacji Polski do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doifepa
doifepa
doifepa
Więcej tematów
doifepa