Trwa ładowanie...
d11zekr

Krzysztof Brejza

Najnowsze informacje
2.1
(49 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Bydgoszcz

Partie:

PO - Platforma Obywatelska (od 2005, członek)

d11zekr
WP
Źródło: WP

Krzysztof Brejza jest polskim samorządowcem i posłem na Sejm. Działa w strukturach Platformy Obywatelskiej. Pochodzi z rodziny o tradycji politycznej.

Krzysztof Brejza – informacje ogólne

Krzysztof Brejza urodził się 16 maja 1983 roku w Bydgoszczy. Ukończył II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu, a następnie Uniwersytet Warszawski. Studiował na wydziale Prawa i Administracji oraz wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.

W 2014 roku został doktorem nauk prawnych Wydziale Prawa i Nauk Społecznych Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Podczas studiów Krzysztof Brejza działał w strukturach samorządu uczniowskiego.

Krzysztof Brejza – kariera polityczna

Kariera samorządowa Krzysztofa Brejzy obejmuje między innymi start w wyborach do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego w 2002 roku. Mimo drugiego najlepszego wyniku Brejza nie dostał się do rady. Zasiadł w niej dopiero trzy lata później, zastępując zrzekającego się mandatu Macieja Świątkowskiego. W następnych wyborach Krzysztof Brejza bezskutecznie starał się o reelekcję.

W 2005 roku wstąpił do Platformy Obywatelskiej i z jej ramienia kandydował w wyborach parlamentarnych 2007. Brejza uzyskał mandat poselski, a podczas kadencji był członkiem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Komisji Ustawodawczej oraz komisji śledczej ds. nacisków, która badała sprawę nielegalnego wywierania wpływu na policję, służby specjalne i funkcjonariuszy wymiaru sprawiedliwości.

W 2010 roku Krzysztof Brejza zaczął pełnić funkcję sekretarza kujawsko-pomorskiego regionu PO. Rok później z powodzeniem wystartował w wyborach do Sejmu z 7. miejsca z listy Platformy. Zasiadł w sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych, która nadzoruje pracę służb, a także wszelkie związane z nimi regulacje prawne. W 2015 roku Krzysztof Brejza ubiegał się po raz kolejny o mandat poselski, przez co zasiadł w Sejmie VIII kadencji.

W lipcu 2016 roku znalazł się w składzie komisji śledczej badającej sprawę Amber Gold. Niedługo potem Krzysztof Brejza dostał nominację na stanowisko ministra sprawiedliwości w gabinecie cieni (nieformalnym, „lustrzanym” do urzędujacego rządzie opozycji) Platformy Obywatelskiej.

Krzysztof Brejza — życie prywatne

Ojcem Krzysztofa Brejzy jest Ryszard Brejza, samorządowiec, prezydent Inowrocławia i poseł na Sejm III kadencji, matką natomiast Aleksandra Brejza, kompozytorka. Krzysztof Brejza ma żonę Dorotę, z zawodu adwokatkę, a także dwoje dzieci – Mateusza i Rozalię.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11zekr
d11zekr
d11zekr
Więcej tematów
d11zekr